1

Zarejestruj się na liście wyborczej, by otrzymać kredyt!

Wystarczy poświęcić pięć minut, aby zwiększyć swoje możliwości kredytowe w Wielkiej Brytanii. Nie jest to tylko kwestia, czy można dostać kredyt hipoteczny, kartę kredytową, czy pożyczkę – ma to również wpływ na abonament telefoniczny, ubezpieczenie samochodu czy konto bankowe.

Jeśli nie jesteś na liście wyborczej, najprawdopodobniej nie dostaniesz żadnego kredytu, więc zarejestruj się niezwłocznie. Nie czekaj na coroczne przypomnienie. W każdej chwili możesz zaaplikować on-line, na stronie www.gov.uk/register-to-vote.

Wpisz swój kod pocztowy, by znaleźć odpowiedni dla ciebie urząd, wypełnij formularz on-line, wydrukuj go (albo wydrukuj pusty i wypełnij ręcznie), podpisz i odeślij do miejscowego rejestru wyborczego.

Wiele osób obawia się, że niektóre urzędy sprzedają dane.  Możesz jednak wybrać opcję, gdzie twoje dane nie będą użyte w celach marketingowych.

Agencje kredytowe mają dostęp do pełnego rejestru danych, z czego nie możesz się wypisać; zgodnie z prawem musisz być na tej liście. Obecność na liście wyborczej może być czynnikiem podnoszącym naszą zdolność kredytową, ale nawet jeśli nie jest, nieobecność na liście może powodować opóźnienia, gdyż pożyczkodawcy używają jej również, by sprawdzić nasz adres i tożsamość.

Warto zauważyć, że płatne agencje informacji kredytowej mogą ci powiedzieć, że masz doskonały wynik, mimo braku obecności na liście wyborczej. Nie daj się na to nabrać, myśląc, że niezarejestrowanie nie będzie miało wpływu na twoją zdolność kredytową. Będzie miało, z powodu nieuczciwego wyniku.

Nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę, że posiadają również większe prawa decyzyjne o swojej przyszłości, niż przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Jako Europejczycy, mamy prawo do głosowania w wyborach samorządowych, parlamentarnych i unijnych.

Joanna Napiórkowska
Nicole Termin