1

Najlepsi z najlepszych: w Oslo przyznano tytuły i wyróżnienia 6. edycji konkursu „Wybitny Polak w Królestwie Norwegii”

Polska dała im tożsamość i wykształcenie, Norwegia zaś możliwości. Swobodne przemieszczanie się i wzajemna wymiana doświadczeń międzykulturowych utwierdzają, że miejsce, w którym jesteśmy nie ma większego znaczenia. Polacy coraz częściej udowadniają, że „wielki sukces” bez większych problemów – jeśli się chce, można odnieść także za granicą. Ważne jest jednak pełne zaangażowanie, jak i lokalna akceptacja.

Obcy język, nowe przepisy, różnice kulturowe – nie stoją na przeszkodzie wielu tysiącom, jeśli nie milionom Polaków, aby w pełni uczestniczyć w życiu społecznym czy podjęciu pracy w nowym kraju. Jak pokazują przykłady, bez wątpienia „diaspora” dostosowuje się do otoczenia, zachowując jednocześnie swoją polską tożsamość i godnie reprezentuje Polskę poza jej granicami.

Jednostki – pojedynczy obywatele coraz częściej występują z szeregów anonimowego społeczeństwa i stają ramię w ramię z innymi kompletnie sobie nieznanymi trudnymi rywalami, a w walce o swój sukces – wzmacniają narodową jedność. Nie ma zasobu przymiotników w odniesieniu do ludzi, będących wzorem do naśladowania nie tylko ze względu na swoje dokonania, ale przede wszystkim za sprawą zalet, jakie prezentują.

W sobotę 16, kwietnia w Konserthus, już po raz szósty odbyła się gala, na której przyznano statuetki, tytuły, dyplomy i  wyróżnienia prestiżowego konkursu „Wybitny Polak w Królestwie Norwegii”. Nagrody wszystkim wręczyli:  J.E. ambasador w Królestwie Norwegii i Islandii, Stefan Czmur oraz dyrektor zarządzający z Fundacji Godła Promocyjnego Teraz Polska, Andrzej Czernek.

Nagrodzeni i wyróżnieni

Decyzją kapituły w Oslo – jury w składzie: członkowie The Young Polish Norwegian Professionals Association – UCI, tegorocznej edycji konkursu w Norwegii, tytuł otrzymali:

W kategorii Osobowość – Sonja Czesława Johansen, która swoje życie poświęciła w walcząc o kościół katolicki w Norwegii i niechciane dzieci w Polsce. Przez lata wysłała do Polski dziesiątki transportów z darami. Jak przyznaje pomoc dla najbiedniejszych, a zwłaszcza dla chorych dzieci, jest sensem jej życia. To z  jej inicjatywy do kraju trafiło blisko 50 transportów z darami dla domów dziecka i szpitali.

Z kolei w kategorii Nauka, laureatem została – dr Katarzyna Zyśk, która pełni funkcję dziekana i profesora w Norwegian Defence University College w Oslo, a w 2015 roku została ogłoszona najlepszym nauczycielem. Jest autorem niezliczonych publikacji naukowych. Jej zainteresowania badawcze to: bezpieczeństwo międzynarodowe, studia strategiczne, rosyjska strategia wojskowa, siły i bezpieczeństwo morskie, geopolityka Arktyki, NATO i stosunki transatlantyckie oraz bezpieczeństwo i obrona  Europy Północnej, Środkowej i Wschodniej. To ceniony ekspert, wielokrotna stypendystka i laureatka wielu nagród przyznanych m.in. przez  Norweski Instytut Badań Obronnych, Ministerstwo Obrony Norwegii  i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii.

W kategorii Kultura, doceniono artystkę z bogatym dorobkiem, Małgorzatę Piotrowską. Czterokrotna stypendystka Norsk Ilustrasjonsfond uważana jest za jedną z czołowych norweskich rysowniczek. Jej ilustracje zdobią ponad 70 książek, w tym najwięcej dla dzieci. Do lokalnej kultury wniosła świeży powiew sztuki i wyobraźni – środkowoeuropejskiej.

W kategorii Biznes wygrał Łukasz Tokarski. To specjalista do spraw kontraktów międzynarodowych w koncernie Skanska. Jest on pierwszym najmłodszym Polakiem, który otrzymał tak wysokie stanowisko w sektorze prywatnym w branży nieruchomości komercyjnych. Rezultatem jego działań są liczne kontrakty, w tym z polskimi przedsiębiorcami oraz projekty na rynku w Polsce.

Natomiast w kategorii Młody Polak, nagrodzono piłkarza, bramkarza, trenera i pedagoga, Kamila Olsztyńskiego. Przez lata był ulubionym piłkarzem kibiców miasta Gjøvik. Jest założycielem Akademii Młodych bramkarzy i stanowi znakomity przykład oraz inspirację dla nowych graczy. Obecnie odnosi sukcesy w jednym z największych norweskich piłkarskich klubów młodzieżowych Lørenskog IF w Oslo. Wraz z klubem organizował zbiórki pieniężne wspierając fundację chorym na raka Kreftforeningen.

Komisja przyznała także trzy wyróżnienia dla:

Piotra Mateusza Ludwiczaka, wielokrotnego medelistę i obecnego Mistrza Norwegii seniorów na dystansie 200 m stylem grzbietowym w pływaniu.

Tomasza Furmanka, bioinformatyka w Instytucie Badań Morza (Havforskningsinstituttet). Ale oprócz ciekawej pracy wyróżniony ma także wielką pasję, która wypycha go na wyżyny „a dosłownie, to zachwyca on wszystkich swoimi zdjęciami, wykonanymi z perspektywy kajaka. Specjalizuje się w dokumentacji zapierających dech w piersiach widoków norweskich wybrzeży. Jego fotograficzny blog, obserwuje obecnie ponad 77 tysięcy osób, a zdjęcia chętnie publikuje prasa na całym świecie.

Tomasza Nierzwickiego, adwokata, radcę prawnego, nauczyciela i tłumacza. Pan Tomasz aktywnie bierze udział w licznych spotkaniach biznesowych, kulturalnych i politycznych – promując Polskę w Norwegii.

Wszyscy laureaci zostali automatycznie nominowani do ogólnoświatowego finału konkursu Wybitny Polak na Świecie. Zostanie on rozstrzygnięty 30 maja w Teatrze Wielkim w Warszawie, a uroczystość będzie transmitowana przez Telewizję Polską.

Jak co roku galę poprowadziła znana i lubiana konferensjerkaAdela Warać, a po raz pierwszy towarzyszył jej Konrad Janusz Værnes . Całość uświetnił  występ światowej sławy pianisty i kompozytora, Leszka Możdżera.

Na loży honorowych gości zasiedli także przedstawiciele norweskiej sceny politycznej: burmistrz Oslo – Marianne Borgen, dyrektor Norweskiej Rady ds. Badań Naukowych, Arvid Hallén i J.E. były ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie, Enok Nygaard. 

Łukasz J. Kędzierski

Żródło: nportal.no
Foto: Courtesy of Włodek Kościelniak/YPNPA