3

WOJTEK: THE HAPPY WARRIOR w Ognisku Polskim w Londynie

The Quarter Too Ensemble ma przyjemność zaprezentować sztukę WOJTEK: the Happy Warrior, która zostanie wystawiona 23 listopada 2015 w Ognisku Polskim w Londynie.

Przedstawienie Wojtek, the Happy Warrior zdobyło najwyższe recenzje na Fringe Festival w Edynburgu i skradło serca widzów trzech pokoleń.

Wojtek – miś, który poszedł na wojnę – to postać znana mieszkającym w Szkocji Polakom. Dzięki niezwykłej sztuce teatralnej „WOJTEK: The Happy Warrior”, jego historia przeżywa drugie życie.

Wojtek to syryjski niedźwiedź brunatny, wcielony do Korpusu Armii Polskiej podczas II wojny światowej. Po wojnie, podczas której walczył pod Monte Cassino, Wojtek został, wraz z żołnierzami, przeniesiony do Szkocji. Zmarł w edynburskim zoo w 1963 roku. Teraz, dzięki nowej sztuce teatralnej autorstwa Glenna Tillina i Kitty Myers, założycieli grupy „The Quarter Too Ensemble”, jego historię mogą poznać widzowie różnych narodowości i w różnym wieku.

Kitty wpadła na pomysł, by przypomnieć historię Wojtka, po przeczytaniu artykułu o nim w 2009 roku. Zaintrygowana tematem, zaczęła szukać więcej informacji. Następnie historię tę opowiedziała Glennowi, swojemu mężowi, z którym założyła teatr „The Quarter Too Ensemble”. Sztukę udało im się jednak wystawić dopiero w 2015 roku, kiedy Glenn, będący nauczycielem w szkole aktorskiej Rose Bruford College, wykorzystał tę opowieść jako materiał do projektu dla studentów.

Sztuka przybliża polską historię zagranicznej publiczności. „Opowiadając o Wojtku, chcieliśmy nie tylko być wierni historii, ale też wciągnąć widzów emocjonalnie w chaos i brutalność wojny. Mieliśmy poczucie, że wrażliwa natura Wojtka zobrazuje kruchość narodu polskiego w tym historycznym momencie” – mówi Kitty.

Tak powstała sztuka teatralna, w którą mogą się zaangażować emocjonalnie trzy pokolenia. Dzięki sprytnemu wykorzystaniu rekwizytów, w przystępny sposób ukazuje fakty historyczne, zaś muzyka na żywo i sceny grane w zwolnionym tempie na pewno skradną serca widzów.

WOJTEK: the Happy Warrior

Poniedziałek, 23 listopada, godz. 19.15
Ognisko Polskie
55 Princes Gate
South Kensington
London SW7 2PN

Bilety:
£15 Członkowie Ogniska Polskiego
£20 Early Bird (wcześniejsze rezerwacje)
£35 General Admission (Cena regularna)

Cena zawiera:
Przedstawienie & lampkę wina

RSVP:
Rezerwacji można dokonać poprzez Eventbrite, zaś czeki z płatnością należy wysyłać na adres OGNISKO POLSKIE, 55 Princes Gate, Exhibition Road, London SW7 2PN z dopiskiem „WOJTEK”.

Eventbrite - WOJTEK: The Happy Warrior