3

Wojtek: Szczęśliwy wojownik

Universal Arts Festival  i Quarter Too Ensemble ma przyjemność zaprosić na przedstawienie „Wojtek : Szczęśliwy wojownik”, który zostanie wystawiony w New Town Theatre (6 – 30 sierpnia), w ramach Festiwalu Fringe w Edynburgu.

„Szczęśliwy wojownik” został zainspirowany prawdziwą i niewiarygodną historią jednostki artylerii Korpusu Wojska Polskiego, która w swoich szeregach miała bardzo nietypowego żołnierza –  Misia Wojtka. Co oznacza „ten, który uśmiecha się do wojny” lub „Szczęśliwy wojownik”? Nasz bohater to osierocony niedźwiedź syryjski, który został przyjęty przez polskich żołnierzy stacjonujących w Persji (obecnie Palestyna).

Zanim zakończył swoje dni w edynburgskim zoo, Wojtek zmagał się z wojną – jeździł w wojskowych ciężarówkach, walczył w największej bitwie w wojnie lądowej, stawiał czoła codziennym niebezpieczeństwom i okrucieństwom walk.

Dzięki wyjątkowej narracji i akompaniamencie muzyki na żywo, zespół przenosi nas w świat  przyjaźni i empatii, w tak przecież trudnym i bezlitosnym czasie wojny.

Pod koniec swojego życia Wojtek przebywał w edynburskim zoo i stał się sławny wśród Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Podobnie jak oni był uchodźcą, który nigdy nie wróci do ojczyzny. Tym  samym stał się symbolem dla wszystkich, którzy doświadczyli trudów emigracji i tęsknoty za ojczyzną.

Ten ciepły spektakl opowiedziany przez znakomicie przygotowanych aktorów, z akompaniamentem muzyki na żywo, jest okazją do rodzinnego spędzenia czasu podczas Festiwalu.

The Quarter Too Ensemble to grupa powstała z nieprofesjonalnych aktorów, którzy czerpią radość ze swojej miłości do sztuki i teatru. Właśnie ta miłość i pasja sprawiły, że z małych baśniowych opowieści dla Bromley Churchill Theatre’s Creative Learning Department, grupa zaczęła rozwijać się i tworzyć coraz lepsze przedstawienia. Początkowo na małą skalę, jako efekt pracy dla młodych ludzi, poprzez większe, często nawet prowokacyjne projekty. 

„Wojtek: Szczęśliwy wojownik” jest częścią programu przygotowanego przez Uniwersal Arts łączącego międzynarodowe sztuki teatralne z zakresu muzyki i tańca. Uniwersal Arts tworzy od 26 lat nagradzane na Fringe produkcje – HERALD ARCHANGEL AWARD WINNERS 2009 za „20-year track record of top international theatre at the Fringe; “dedicated to quality” Daily Telegraph; “a long record of welcoming quality international work”

Wojtek: Szczęśliwy wojownik
New Town Theatre
96 George Street, Miejsce 7, EH2 3DH
6 – 30 sierpnia
12.45 (13.45)

Ceny biletów: Zapowiedzi 6 i 7 sierpnia £7
£11 (£9) Bilet rodzinny £30
Box office 0131 226 0000
www.universalartsfestival.com