2

WIECZÓR KULTURY POLSKIEJ

Salon Kultury Polskiej zaprasza na Wieczór Kultury Polskiej w czwartek 15 grudnia 2016 w Leith Business Centre w Edynburgu.

W PROGRAMIE:

  • Otwarcie wystawmalarstwa: Jacka Solińskiego pt. “Dwa języki – szept i pogłos” i Jana Kaji pt. “Dwa języki – cisza i milczenie”
  • Degustacja wypiekówpolskiej cukierni The Pine Tree Bakery
  • Polskiespotkanie opłatkowe
  • Monodram “Myśl jest przestrzenią dziwną”, wykonanie M. Franaszek, tłumaczenie Neil Shaw
  • Poczęstunektradycyjnymi potrawami świątecznymi przygotowany przez kawiarnię wegańską Holy Cow
  • Degustacja whiskyprowadzona przez Łukasza Dynowiaka
  • Poczęstunek sushiprzygotowany przez polską restaurację Yellow Bench

MIEJSCE:

 Leith Business Centre
4 Marine Esplanade
EH6 7LU, Edinburgh

 WSTĘP WOLNY 

WYSTAWA

Jacek Soliński i Jan Kaja zaprezentują obrazy nawiązujące do chrześcijańskiego wymiaru zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wśród eksponowanych prac znajdzie się zarówno malarstwo bezpośrednio kontemplujące grudniowe święto („Boże Narodzenie” Jana Kaji), jak i pośrednio odnoszące się do chrześcijańskiej tradycji tego wydarzenia (cykl Aniołów Jacka Solińskiego). Otwarte zostaną wystawy pt.: “Dwa języki – szept i pogłos” J. Solińskiego i “Dwa języki – cisza i milczenie” J. Kaji.

DEGUSTACJA wypieków polskiej cukierni 

Degustacja wyrobów polskiej cukierni The Pine Tree Bakery, mieszczącej się przy 64 Home Steet w Edynburgu, znanej i lubianej już nie tylko wśród Polaków w Szkocji, która uraczy gości pączkami, drożdżówkami oraz innymi tradycyjnymi polskimi wypiekami.

SPOTKANIE OPŁATKOWE

Polskie spotkanie opłatkowe będące okazją do spędzenia wieczoru w tradycyjnej wigilijnej atmosferze. 

MONODRAM 

Monodram pt. “Myśl jest przestrzenią dziwną” z wierszy: Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Kuczkowskiego, Czesława Miłosza, Kamila Cypriana Norwida, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Jana Twardowskiego i Karola Wojtyły.

Prezentacja w opracowaniu  i wykonaniu Mieczysława Franaszka.
Tłumaczenie: Neil Shaw.

POCZĘSTUNEK POTRAWAMI ŚWIĄTECZNYMI

Poczęstunek przygotowany przez kawiarnię wegańską Holy Cow (34 Elder St, Edinburgh), która zaprasza do spróbowania mixu kuturowego, czyli wegańskich opcji potraw i ciast świątecznych oraz nietuzinkowych smaków z całego świata. Będą pierogi, pasztet z suszoną śliwką, humus z zielonego groszku, pasta z suszonych pomidorów a wszystko to na domowo wypiekanym chlebie.  

Dla smakoszy łakoci będzie także makowiec, piernik, ciasto czekoladowe z masłem orzechowym oraz niezapomniany Red Velvet Cake.

DEGUSTACJA WHISKY

Degustacja wytrawnej szkockiej whisky prowadzona przez Łukasza Dynowiaka, podczas której nasz rodak, a zarazem jeden z najlepszych na Highlandach specjalistów w tej dziedzinie, uraczy gości wyborem najszlachetniejszych szkockich trunków. 

POCZĘSTUNEK SUSHI                                                     

Poczęstunek przygotowany przez polską restaurację Yellow Bench mieszczącą się przy 31 Crighton Place w Edynburgu. Będzie to nie lada okazja dla entuzjastów kuchni orientalnej, którzy będą mogli skosztować jednej z wyjątkowych specjalności tego miejsca – white sushi.

ZAPRASZAMY!

Więcej informacji na: http://polishculturesalon.wixsite.com/edinburgh

FACEBOOK: www.facebook.com/PolishCultureUK