1

Wieczór Kultury Polskiej w Edynburgu

15 grudnia w Leith Business Centre w Edynburgu odbyła się trzecia już edycja Wieczoru Kultury Polskiej zorganizowana przez Salon Kultury Polskiej w Edynburgu. Tegoroczna impreza była nie tylko promocją polskiej tradycji, ale także bożonarodzeniowym spotkaniem osób polskiego pochodzenia i ich międzynarodowych przyjaciół.

W programie znalazło się m.in. otwarcie wystaw dwóch polskich artystów, właścicieli Galerii Autorskiej i wydawnictwa w Bydgoszczy – Jana Kaji i Jacka Solińskiego. Pierwszy zaprezentował zbiór portretów pt. „Dwa języki – cisza i milczenie”, gdzie za pomocą gry kolorów i światła, przedstawia ludzi i towarzyszące im emocje. Drugi artysta pokazał swój cykl linorytów„Dwa języki – szept i pogłos”, przedstawiających abstrakcyjne sylwetki anielskie. Obydwie wystawy łączą się w spójną całość, gdyż jak sami artyści mówią: „ Anioły to postacie duchowe, ale przecież nie raz ukazują nam się w postaci człowieka…”.

Wieczor kultury polskiej

Podczas spotkania goście mogli także wysłuchać monodramu wybitnego polskiego aktora teatralnego i filmowego Mieczysława Franaszka. Artysta zabrał publiczność w podróż po polskiej poezji, w sposób niezwykły prezentując wiersze takich polskich poetów, jak m.in. Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz czy Wisława Szymborska, całość rozpoczynając patriotycznym wierszem Norwida „Moja ojczyzna”.  Wersję angielską przedstawił Neil Shaw.

Uczestnicy mieli także okazję, wedle polskiej tradycji, podzielić się świątecznym opłatkiem i skosztować potraw przygotowanych specjalnie na tę okazję.
Na degustacji znalazły się wspaniałe wypieki polskiej cukierni The Pine Tree Bakery, sushi przygotowane przez polską restaurację Yellow Bench oraz wegańskie pierogi i ciasta polskiej kawiarni Holy Cow. Podczas imprezy nie zabrakło szkockiego akcentu, jaką była degustacja whisky przeprowadzona przez specjalistę w tej dziedzinie Łukasza Dynowiaka.

Całość odbyła się w niezwykłej świątecznej atmosferze, a uczestnicy spotkania, wśród rodaków, otoczeni polską sztuką i nad polskimi potrawami, mogli choć na chwilę poczuć się jak w domu.

Justyna Norbert