2

Wizjonerski świat Sake ****

„The Sake” – Niezwykle dopracowane przedsięwzięcie teatralne w mistrzowskim wydaniu.

Sake to tradycyjny japoński napój alkoholowy, potocznie nazywany wódką ryżową – tak naprawdę jest to jednak wino. Jest to również tytuł sztuki, która – dzięki Universal Arts – prezentowana jest na tegorocznym Fringe Festival.

„Sake” to poetycka opowieść o rytmie czterech pór roku, o  powtarzającym się cyklu i żywiołach, a także o życiu, przemijaniu i oczekiwaniu. Na oczach widzów ziarenko ryżu zostaje poddane procesowi fermentacji, który zaowocuje –  jak łatwo jest się domyślić – butelką sake. Kiedy Japończycy piją sake? Gdy się smucą, weselą i… we wszystkich innych sytuacjach.

Mottem, które przyświecało twórcom, było „Poczuj Japonię pięcioma zmysłami”. To założenie zdecydowanie udało się zrealizować, choć wydaje się, że można było przemycić jeszcze więcej ciekawostek na temat japońskiej kultury.

Co zaskakuje w „Sake”? Japońskie poczucie humoru w mistrzowskim wydaniu.

Scenografia, kostiumy, popisy akrobatyczne na najwyższym poziomie, niezwykła choreografia, efekty multimedialne oraz muzyka na żywo zostały wyeksponowane na pierwszy plan, słowo jest tutaj tylko dodatkiem.

Bez wątpienia „Sake” to niezwykle dopracowane przedsięwzięcie teatralne, które imponuje rozmachem.

Kinga Plich
Photos: © DEN Entertainment