1

Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet

Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła, że każdego roku 19 listopada zadedykowany będzie przedsiębiorczym kobietom, które są właścicielkami lub współwłaścicielkami firm, w szczególności firm rodzinnych, lub które dopiero planują swoją karierę zawodową polegającą na prowadzeniu własnej firmy.

Dzień Przedsiębiorczości Kobiet to okazja do celebrowania przedsiębiorczych kobiet, a jednocześnie zwrócenie uwagi, dlaczego warto inwestować w przedsiębiorczość kobiet. Kobiety to ponad połowa populacji na świecie, ale mniej niż ⅓ liczby przedsiębiorców – dlatego kobiety stanowią dużą część niewykorzystanego potencjału przedsiębiorczości na świecie. Przedsiębiorczość kobiet nadaje sens ekonomii, to dzięki kobietom biznes ma sens. Startują z mniejszym wkładem finansowym i rzadziej bankrutują. Kobiety inwestują 90% swoich dochodów we własne rodziny i lokalną społeczność poprzez wybieranie lepszych szkół dla swoich dzieci, lepszej opieki zdrowotnej i zdrowszej żywności. Mężczyźni natomiast inwestują jedynie 30% – 40% swoich dochodów we własne rodziny. Kobiety decydują o wydatkach konsumpcyjnych o wartości 20 bilionów USD, co stanowi około 70% wartości wszystkich zakupów na świecie.

Inicjatywa Women’s Entrepreneurship Day (WED) to jednak nie tylko jeden dzień w roku, ale światowy ruch społeczny promujący przedsiębiorczość wśród kobiet, którego głównymi organizatorami są liderzy zmian w USA, w partnerstwie z ONZ oraz Departamentem Stanu USA.

Misją WED jest promowanie i wspieranie przedsiębiorczych kobiet, poprzez zmobilizowanie i zaangażowanie zarówno kobiet jak i mężczyzn na całym świecie do bezinteresownego dzielenia się swoimi doświadczeniami i wiedzą oraz poświecenia swojego czasu i finansów (Talent, Time, Treasure). Warto dodać, że w środę 2 grudnia 2015 r. inicjatywa WED będzie szczególnie promowana za pośrednictwem nowoczesnych technologii i mediów społecznościowych, pod hasłem #WomenWOW (Women Wednesday).

Urszula Ciołeszyńska – Prezes Zarządu Fundacji Ambasada Przedsiębiorczości Kobiet, została zaproszona do współpracy i upoważniona do reprezentowaniu WED w Polsce jako Ambasador Światowego Dnia Przedsiębiorczości Kobiet (WED World Ambassador in Poland) i jest tym samym członkiem międzynarodowego zespołu WED World Ambassadors 2015 (www.womenseday.org/wed-world-ambassadors).

Zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony Women’s Entrepreneurship Day (www.womenseday.org) oraz profilu Facebook i Twitter.

Warto zwrócić uwagę, że Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet wpisuje się w termin Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (Global Entrepreneurship Week www.gew.co), który odbywa się w dniach 16 – 22 listopada 2015 r. Ogólnopolskim koordynatorem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (www.tydzienprzedsiebiorczosci.pl).

Źródło: Polska Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczych Kobiet
Zdjęcie: www.womenseday.org
Wendy Diamond, Founder Women’s Entrepreneurship Day and Phumzile Mlambo – Ngcuka Executive Director UN Women