1

Social Media Now?

Media społecznościowe stały się dziś nieodzownym elementem promocji biznesu. Jak z nich korzystać, by skutecznie osiągnąć cele marketingowe i nie pogubić się w dżungli zewsząd zasypujących nas tweeterów, facebooków czy linkedinów?

Piotr Chmielewski – doradca i szkoleniowiec specjalizujący się w optymalizacji działań reklamowych w mediach społecznościowych. Prowadzi własną agencję marketingowo-reklamową, Social Media Now. Agencja została wyróżniona przez Facebooka za jedną z kampanii, na stronie prezentującej najciekawsze studia przypadku z całego świata. Piotr radzi jak skutecznie korzystać z mediów społecznościowych.

Reklama w wyszukiwarce Google czy na Facebooku?

Przewagą Googla na Facebookiem jest to, że przez wyszukiwarkę docieramy tylko do osób, które nas szukają. To, że wpisywali hasła związane z naszą działalnością oznacza, że są wstępnie zainteresowani.

 W wielu przypadkach okaże się jednak, że docieranie do osób, które już nas szukają, nie będzie wystarczające, ponieważ jest ich po prostu za mało, żeby wyłącznie na tym oprzeć swój biznes. Zaletą Facebooka i innych mediów społecznościowych jest więc możliwość dotarcia do osób, które co prawda niekoniecznie nas już szukały, ale uważamy, że powinny, ponieważ wiemy bardzo dużo na temat naszych potencjalnych odbiorców: jakie strony lubią, o czym ostatnio rozmawiali, gdzie pracują, czym się interesują, itd.

Które serwisy społecznościowe wybrać?

Wybór serwisów społecznościowych będzie zależny od branży, w której działamy. W niektórych gałęziach prowadzonego biznesu formy wizualne (serwisy typu Instragram lub Pintrest) będą bardziej skuteczne. W innych zaś wymyślenie interesującego materiału wideo i wypromowanie go na YouTube okaże się lepszą możliwością. Czasem sprawdzi się też Tweeter czy LinkedIn. Niezależnie jednak od branży, najwięcej do zrobienia jest zdecydowanie na Facebooku.

Musimy wiedzieć, iż nasze treści na Facebooku dotrą bezpłatnie głownie do tych fanów firmowej strony, którzy byli na niej ostatnio aktywni – lubili wpisy czy zdjęcia, komentowali lub klikali w nasze linki. Często opłaca się więc ponosić dodatkowe koszty, aby dotrzeć ze swoim przekazem  do szerszego grona odbiorców z grupy docelowej.

Publikując ciekawe treści na Facebooku, można wesprzeć się kampaniami reklamowymi, które są co prawda odpłatne, ale często skuteczne. Już od kilkudziesięciu funtów miesięcznie można zacząć efektywne działanie. Tweeter również oferuje podobne akcje, ale opcje szczegółowego precyzowania grupy odbiorców są bardziej rozwinięte na Facebooku. Dzięki temu docieramy do konkretnej grupy adresatów, gdzie mamy bardzo dużą szansę na zainteresowanie ich naszą ofertą.  Akcje facebookowe można dość dobrze mierzyć. Dla przykładu – opłacalność kampanii, której celem jest kierowanie do naszej strony internetowej, jest dość prosta do zweryfikowania. Możemy też ocenić grupy docelowe, które reagują najlepiej, są zainteresowane naszą stroną i tym samym oferowaną przez nas usługą czy produktem. Pamiętajmy jednak, że nawet genialna kampania nam nie pomoże, jeżeli sama oferta nie jest ciekawa dla odbiorców.

 Osoby rozpoczynające swą przygodę z FB powinny sięgnąć po materiały publikowane przez samego Facebooka lub wyszukać w sieci poradniki, które w przystępny sposób poprowadzą nas przez świat skutecznej promocji biznesu w mediach społecznościowych.

Zapraszamy również do śledzenia naszych treści na FB, pod adresem: www.facebook.com/agencja.SocialMediaNow. Tworzymy największą polskojęzyczną społeczność osób zainteresowanych mediami społecznościowymi. W tej chwili jest nas już ponad 83 tysiące.

Anna Mężyk