Lubię to

Nie takie kwasy straszne

Zima jest porą roku, która najbardziej sprzyja wszelakim zabiegom kosmetycznym. To właśnie wtedy nasza skóra potrzebuje zastrzyku energii. Poddajmy ją działaniom kwasów. Brzmi strasznie? Niekoniecznie. Dermatolodzy już od dawna korzystają z ich fenomenalnych właściwości.

Zabiegi kwasami intensywnie złuszczają skórę, wyrównują jej koloryt, przywracają blask i młodzieńczy wygląd. Ponadto likwidują kłopotliwe suche skórki i przygotowują naszą twarz do aplikacji rozmaitych substancji odżywczych. Na zabieg kwasem najlepiej wybrać się do kosmetyczki, która dobierze odpowiedni rodzaj kwasu i jego stężenie do naszego typu skóry. Możemy również spróbować zrobić taki zabieg w domu, musimy jednak pamiętać, aby zawsze zaczynać od małych stężeń kwasu (nie wolno przekraczać 20%).

Na początek przygody z kwasami proponuję kwas migdałowy, który jest delikatny i nie uwrażliwia skóry na słońce, dzięki czemu unikniemy ryzyka przebarwień. Nie zmienia to jednak faktu, że podczas kuracji powinniśmy stosować kremy z wysokim filtrem UV lub naturalne olejki, np. malinowy. Przeciwskazaniami do zabiegu kwasami są: ciąża, okres laktacji, menstruacja, silne podrażnienia i opryszczka. Kuracja składa się z 10 zabiegów, które wykonujemy nie częściej niż co 2 tygodnie. Przed zabiegiem zabezpieczamy – najlepiej tłustym kremem – wrażliwe miejsca na twarzy, czyli okolice oczu, ust i nosa. A teraz przepis na domowy zabieg kwasami. Oto właściwe stężenia kwasu migdałowego, które otrzymamy po dodaniu kwasu do wody (zgodnie z powiedzeniem – „Pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody!“):

10% – 0,5 ml kwasu migdałowego + 3,6 ml wody
20% – 1,25 ml kwasu migdałowego + 4 ml wody

Tak przygotowany roztwór nakładamy na twarz i pozostawiamy na 20 minut, a następnie zmywamy wacikiem nasączonym ciepłą wodą. Kolejnym etapem zabiegu, łagodzącym ewentualne podrażnienia skóry, jest maska nawilżająca (na przykład algowa). Pamiętajmy, że przez cały czas trwania kuracji stosujemy delikatny, nawilżający krem z filtrem UV.  Na początku skóra może się delikatnie łuszczyć, ale jest to dobroczynny efekt kwasu migdałowego – skóra odnawia się w ten sposób i możemy mieć pewność, że za chwilę będzie piękna i promienna.

Wszystkich zainteresowanych zakupem kwasu migdałowego zapraszamy do sklepu www.eco-cosmetics4u.co.uk.

Natalia Gurgul
Photo: Elwira Niedźwiecka