2

Pracuj mniej, zarabiaj więcej!

Ostatnio pisaliśmy o tym, że zazwyczaj musimy pracować, aby z zarobionych pieniędzy móc zapewnić sobie upragniony standard życia. Ale wcale tak być nie musi. Możesz sprawić, że Twoje pieniądze zaczną dla Ciebie pracować. Czy to w ogóle możliwe?

Tak, chociażby wtedy, gdy otrzymywane przez Ciebie comiesięczne strumienie pasywnej gotówki z najmu nieruchomości będą wyższe od kosztów, jakie ponosisz, aby utrzymać określony standard życia. Osiągniesz stan „wolności finansowej”. Będziesz mogła wówczas kontuunować pracę w kancelarii, banku, sądzie czy gdziekolwiek teraz pracujesz lub dalej prowadzić swój biznes, ale nie będziesz musiała tego robić, aby żyć na poziomie, do którego przyzwyczaiłaś się wraz z rodziną. To Twoje inwestycje będą zapewniać Ci comiesięczny przypływ gotówki.

Źródła pasywnej gotówki

Kluczem do zrozumienia koncepcji wolności finansowej jest zrozumienie pojęcia „pasywnej gotówki”. Jest to gotówka, która wpływa regularnie co miesiąc na konto bez względu na Twoją aktywność zawodową. To znaczy, że będzie wpływała bez względu na to czy pracujesz, czy nie pracujesz, czy jesteś w Polsce, czy wyjechałaś za granicę, czy masz etat, czy go straciłaś lub z niego zrezygnowałaś. Jest to regularna gotówka pochodząca z innego źródła niż twoja praca bądź firma, którą prowadzisz. Aby nieco przybliżyć tę kwestię, często przywołuję w tym miejscu przykład Michaela Jacksona, Króla Popu. Otóż po jego śmierci wpływy ze sprzedaży płyt, z tytułu praw autorskich do jego przebojów granych w stacjach radiowych, ze sprzedaży licencji do jego podobizny lub biografii są wyższe niż za jego życia (a trudno być bardziej pasywnym zawodowo niż nieboszczyk). Wszystko dlatego, że Michael Jackson jeszcze za życia zbudował aktywo – swój image i swoją kolekcję przebojów – które stały się źródłem pasywnej gotówki i ta gotówka płynie wartkim strumieniem nawet po jego przedwczesnej śmierci.

Źródeł pasywnej gotówki może być kilka. Oprócz wspomnianych praw autorskich do przebojów muzycznych mogą to być patenty na wynalazki technologiczne. Wynalazca płyty CD jako nośnika muzyki cieszy się wpływami na konto za każdym razem, gdy zostanie wyprodukowana płyta CD. Właściciele marek handlowych takich jak Virgin czy  Orange otrzymują wpływy ze sprzedaży produktów firmowanych ich markami. Świetna sprawa. Powstaje tylko pytanie, jak stworzyć taki kasowy przebój, wynalazek czy markę handlową. To już nie jest proste. Aby wynaleźć nową odmianę róży ozdobnej, potrzeba około 12 lat mozolnych prac nad krzyżowaniem pyłków istniejących odmian, a i tak nie można być pewnym końcowego sukcesu rynkowego. Poza tym gusta rynku są zmienne. Dzisiejszy hit muzyczny może przeminąć za kilka sezonów i żadna stacja radiowa nie będzie go więcej grać, pozbawiając kompozytora czy wykonawcę przychodów. Nowe technologie mogą wyprzeć istniejące wynalazki. Mało kto dziś kupuje muzykę na CD, bo wypierają je inne nośniki typu MP3 czy MP4. Źródła tej pasywnej gotówki mogą się całkowicie wysuszyć. Podobne dylematy mogą dotyczyć praw autorskich do jakiejś bestsellerowej powieści.

Innym źródłem pasywnej gotówki może być lokata bankowa. Powiedzmy, że odziedziczyłaś kilkadziesiąt milionów złotych lub wygrałaś je w totka i deponujesz na lokacie bankowej. Co miesiąc bank nalicza ci odsetki z lokaty. Szkopuł w tym, że szansa na wygranie w totka wynosi 1 na 13 milionów. Podobnie niewielkie masz szanse na dużą fortunę ze spadku. Poza tym, bank centralny może obniżyć stopy procentowe i Twoje pasywne comiesięczne przychody mogą się skurczyć.

Źródłem pasywnej gotówki może być również Twoja emerytura. Po przepracowaniu określonej liczby lat i osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, otrzymujesz świadczenia emerytalne do końca swoich dni. Brzmi dobrze, ale większość emerytów w Polsce nie czuje się „wolna finansowo”, ponieważ otrzymywana przez nich co miesiąc gotówka jest niewystarczająca i nie pozwala na godziwe życie. Dodatkowy problem z systemem emerytalnym, wymyślonym w XIX wieku przez kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka, polega na tym, że jest niedostosowany do współczesnych czasów. Żyjemy dłużej niż emeryci 100 czy 150 lat temu. Już chyba tylko skrajni optymiści i ludzie naiwni liczą na to, że rząd zapewni im godziwe życie po przejściu na emeryturę, jeśli tylko spokojnie odczekają kolejne kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

Najpewniejsze są nieruchomości

Najbardziej dostępnym i powszechnym źródłem pasywnej gotówki, która może zapewnić wolność finansową, są nieruchomości na wynajem. Istnieje wiele instrumentów inwestycyjnych, które zapewniają zysk w momencie ich sprzedaży, np. ziemia, obligacje skarbu państwa, akcje spółek giełdowych, jednostki funduszy inwestycyjnych, zakup złota, miedzi czy innych kruszców bądź inwestowanie w waluty obce.  Inwestycje te nie zapewniają jednak dopływu regularnej, comiesięcznej gotówki, a to przecież gotówka jest Ci potrzebna do uregulowania comiesięcznych rachunków.

Portfel nieruchomości na wynajem może generować strumień pasywnej gotówki. Miesiąc w miesiąc, przez wiele lat, niezależnie od Twojej aktywności zawodowej. Kawalerki bądź większe apartamenty, domy lub lokale użytkowe mogą być fundamentem Twojej wolności finansowej. Pieniądze zainwestowane w ich zakup będą niestrudzenie pracowały dla Ciebie do końca Twojego życia, a nawet dłużej.

O zaletach inwestowania w nieruchomości pod wynajem, o tym jakiego rodzaju mogą to być nieruchomości oraz o barierach, które należy przezwyciężyć, aby rozpocząć proces inwestowania w nieruchomości pod wynajem – napiszę w kolejnym numerze magazynu Pangea.

Sławek Muturi