1

Omenaa Mensah – Świat jest piękny, gdy pomagamy

Inicjatorką charytatywnego projektu „I… taki świat jest piękny” jest Omenaa Mensah i jej fundacja Omenaa Foundation. Dziennikarka zaprosiła do współpracy polskie gwiazdy i polskich projektantów, a jej efektem będzie niecodzienny kalendarz, z którego dochód w całości zostanie przekazany na budowę szkoły dla dzieci ulicy w Ghanie.

W akcji „I… taki świat jest piękny” udział wzięły: Katarzyna Bujakiewicz, Weronika Książkiewicz, Justyna Steczkowska oraz Omenaa Mensah. Pierwszym etapem projektu była sesja zrealizowana przez fotografa Marcina Sudera w malowniczym Maroko. W trakcie tygodniowego wyjazdu 20-osobowy zespół zaangażowany w projekt pokonał blisko 3000 km. Sesje zdjęciowe odbyły się Legzirze, Marrakeszu i Essaouirze oraz ogrodach YSL. Najpiękniejsze zdjęcia trafią do kalendarza, którego premierę zaplanowano na początek grudnia, a dochód z jego sprzedaży zostanie przekazany na budowę szkoły w Temie (Ghana).

Omenaa Mensah

Suknie do marokańskiej sesji przygotowali znani polscy projektanci: Natasha Pavluchenko, projektantki Just Paul, duet Paprocki&Brzozowski, Tomasz Olejniczak, a także Łukasz Jemioł. Artyści inspirowali się kontynentem afrykańskim, jego kolorami i folklorem. Ich wyjątkowe kreacje zostaną zlicytowane na rzecz szkoły w Ghanie w trakcie charytatywnego wieczoru połączonego z premierą kalendarza. Na licytację wystawione zostaną także unikatowe zdjęcia Marcina Sudera.

Omenaa Mensah

Jak narodził się pomysł pomocy dzieciom ulicy w Ghanie? Afryka to kontynent olbrzymich kontrastów, gdzie dostęp do szkolnictwa mają tylko te dzieci, których rodziców na to stać. Pozostali mogą jedynie marzyć o nauce w szkole, a przecież zdobycie zawodu to dla nich możliwość usamodzielnienia się i wyrwania ze szpon biedy. Omenaa Mensah zdecydowała się pomóc najbiedniejszym dzieciom w Afryce w zdobyciu wykształcenia, gdy blisko dwa lata temu po raz pierwszy odwiedziła Ghanę, rodzinny kraj swojego ojca. W trakcie podróży trafiła do ośrodka Salezjanów Don Bosco, w którym przebywają  dzieci ulicy. Zanim tam trafiły, były wykorzystywane i zmuszane do ciężkiej pracy. Niektóre z nich zostały sprzedane przez swoje rodziny na plantacje do pracy za krowę lub kilkadziesiąt dolarów, aby rodzice mogli wyżywić resztę wielodzietnej rodziny. Pomimo tylu smutnych doświadczeń, dzieci są wesołe, pełne nadziei i chcą się uczyć. Omenaa Mensah, poruszona ich losem, postanowiła wybudować im szkołę. Od ponad roku intensywnie szuka sposobów sfinansowania tej inwestycji. Dziennikarka ma ziemię pod szkołę, którą przekazała fundacji Miss Ghany, gotowy projekt budynku szkoły i około 20 % budżetu na jego realizację.

Do pomocy może włączyć się każdy kupując kalendarz „I… taki świat jest piękny”, który od  końca listopada dostępny będzie na stronach serwisu Omenaa.pl, w sklepach BARTEK, w butikach wszystkich projektantów zaangażowanych w akcję, salonach 3i, a także w sklepie internetowym marki Inglot, na platformie Mustache i na stronie Body Chief.

Zdjęcia: Marcin Suder