1

Monika Jabłońska – Social biznes w szczytnym celu

Aż trudno uwierzyć, że w XXI wieku wciąż istnieją miejsca na świecie, w których ludzie nie mają co jeść. Problem niedożywienia dotyczy również dzieci i to nie tylko w odległej Malawi, ale również w Polsce. Pewna przedsiębiorcza Polka z Nowego Jorku  postanowiła to zmienić.

Monika Jabłońska ukończyła prawo w Polsce i USA. Ma także tytuł magistra z literatury i kończy dokorat. Najpierw założyła World Nurture Foundation, organizację o charakterze non-profit, w Nowym Jorku w 2012 roku. Oficjalna inauguracja fundacji miała miejsce podczas konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zrównoważonego Rozwoju w Rio de Janeiro. Z tej okazji World Nurture Foundation, Światowy Program Żywnościowy ONZ (oddział w Brazylii) oraz Ministerstwo Środowiska w Brazylii zorganizowały specjalny koncert, który odbył się w teatrze Tom Jobim, w samym sercu najpiękniejszego ogrodu botanicznego w Rio de Janeiro.     

Jednak fundacja nie wystarczyła Monice Jabłońskiej do osiągnięcia jej celów i rok później założyła firmę Nurture the World. Jest to organizacja for-profit z misją społeczną: jej celem jest sprzedaż wysokiej jakości produktów na całym świecie, z których częściowy dochód będzie przekazywany na dożywianie dzieci w szkołach w Polsce, USA i innych krajach świata. Do projektu dołączyły: Światowy Program Żywnościowy ONZ (WFP Centre of Excellence against Hunger) oraz inne organizacje, które są powołane do wyeliminowania problemu głodu wśród dzieci.      

Nurture the World wytwarza swoje produkty na rynkach krajowych w Brazylii, USA i Europie. W ten sposób wspiera ekonomię danego kraju, przyczynia się do zredukowania lokalnego bezrobocia, promuje lokalne biznesy i ich usługi, wspiera regionalne organizacje charytatywne i program dożywiania dzieci w szkołach. Tam gdzie jest to możliwe, Nurture wspiera również lokalnych rolników, którzy dostarczają świeże produkty do szkolnych stołówek.   

Co można kupić, aby pomóc dożywić najmłodszych? Najpierw Monika zaprojektowała torbę Nurture „Share the Love with Children” dla Światowego Programu Żywnościowego ONZ, aby zebrać fundusze i podnieść świadomość dotyczącą programów żywienia w lokalnych szkołach w Malawii. Później powstały kolejne torby zaprojektowane dla Polski, Brazylii, Wegier i innych krajów. W Polsce dostępna jest torba Nurture PL5 – jedna torba to 5 posiłków dla dziecka w szkole. Nurture wspiera również PCK, program dożywiania dzieci w polskich szkołach.

Dzisiaj Nurture the World posiada w sprzedaży różne produkty: od wspomnianych toreb po ubrania oraz akcesoria, które tworzone są przez Nurture the World, znanych projektantów mody lub artystów z różnych części globu. Częściowy zysk ze sprzedaży każdego produktu jest przeznaczany na organizację dokarmiającą dzieci w danym kraju, a co ciekawe, kupujący – poprzez wybór i zakup konkretnego produktu – sam decyduje o tym, jaką kwotę chce przeznaczyć oraz, którą organizację chce wspierać.   

W Polsce firma cieszy się powodzeniem do tego stopnia, że takie gwiazdy jak Edyta Górniak czy Marta Żmuda-Trzebiatowska, która jest ambasadorką marki, silnie popierają i promują ideę stworzoną przez Monikę. Produkty Nurture the World noszą również: Anna Lewandowska, Małgorzata Socha i Agnieszka Maciąg. Do projektu włączyli się także:  Łukasz Jemioł, który zaprojektował dla Nurture koszulkę, firma Bizuu, która przygotowała sukienkę, i Lilou, która stworzyła medalik w kształcie serca. Za chwilę usłyszymy o kolejnych przedsięwzięciach Nurture i nowych partnerach projektu. Chęć pomocy, którą może wyrazić każdy Polak włączając się w szczytny cel, raduje serca wszystkich członków Nurture the World. Do współpracy z Nurture zgłasza się coraz więcej firm, osób prywatnych, korporacji i artystów, których łączy jedno: chęć włączenia się w kampanię walki z dziecięcym głodem w Polsce i na świecie.

Jednak działania filantropijne Moniki Jabłońskiej nie kończą się na Nurture the World. Pisze ona również książki i artykuły oraz współpracuje z portalem Onet.pl, gdzie powstał jej autorski program „Heart 2 Heart”. Tutaj, jako dziennikarka, robi wywiady z ciekawymi  ludźmi z całego swiata na temat biznesu i filantropii.  

Jakie są plany Moniki na przyszłość? Założycielka Nurture the World nie chce zdradzać szczegółów, ale promowanie marki na świecie i zdobywanie kolejnych rynków – zarówno europejskich, jak i światowych – przeszło jej przez myśl już kilkanaście razy. „Jeśli kochasz swoją pracę, jeśli masz pasję do tego, co robisz i dobre intencje, to świat pewnego dnia stanie przed Tobą otworem i dostaniesz swoją szansę” – mówi Monika. I tego jej z całego serca życzymy.

Nicole Termin
Zdjęcie: Justyna Rybalko