2

Miś Wojtek: Wesoły Żołnierz *****

Kolejna odsłona historii Misia Wojtka, syberyjskiego niedźwiedzia, który wstąpił do polskiej armii podczas Drugiej Wojny Światowej – tym razem zagrana z humorem i muzyką na żywo.

Poznajemy losy Wojtka od momentu odkupienia go od perskich handlarzy przez zagubioną na pustyni Irenę, do jego ostatnich chwil spędzonych w edynburskim zoo.

W rolę niedźwiedzia po kolei wciela się cała siódemka członków trupy. Uwagę szczególnie przykuwają Glenn Tillin, były stażysta polskiego teatr „Pieśń Kozła„, obdarzona pięknym głosem Jessica Anne Young oraz niezmiernie utalentowany amerykański aktor Christian Woolf.

Dzięki wspaniałemu przygotowaniu fizycznemu, aktorzy sprawnie przeobrażają się w niedźwiedzia, zmieniają dekoracje i odgrywają sceny walki w zwolnionym tempie. Przy wykorzystaniu akcesoriów, jak mapa Europy i Bliskiego Wschodu, przystępnie wyjaśniają najmłodszym (a także nieco starszym) widzom, ile trudu kosztowało polskich żołnierzy przedostanie się z Syberii do Szkocji przez Egipt.

Polskiego widza może zastanowić nieco muzyczny temat przewodni sztuki, który ma sporo wspólnego z bałkańską muzyką folkową. Nie przeszkadza on jednak brytyjskim, amerykańskim i, o dziwo, kanadyjskim widzom, którzy podobno tłumnie ściągają na sztukę. Wielu z nich historię Misia – a wraz z nią Polski – odkrywa po raz pierwszy.

Spektakl zdecydowanie jest jedną z najlepszych produkcji na tegorocznym Fringe Festival. Wspaniała gra aktorska, choreografia i muzyka w wykonaniu zespołu na żywo zasługuje zdecydowanie na najwyższą ocenę.

6-30 sierpnia  (z wyjątkiem 18.08)
12.15 (60mins)
Cena: £11 (£9 zniżka); £30 bilet rodzinny

Rezerwacja biletów: Universal Arts Studio 

Dorota Peszkowska
Emito.net
Foto: Benkin Photography