1

Świat bogatszy o 197 miliarderek

Według najnowszego raportu, opracowanego przez amerykańską grupę konsultingową PricewatershouseCoopers,  na świecie jest 197 miliarderek, co – w porównaniu do 22 „bajecznie bogatych” kobiet z 1995 roku – daje imponujący wynik.

Na przestrzeni dwóch dekad kobiecy wskaźnik wśród zamożnej populacji wzrósł o 560%. Panie budują swój majątek poprzez inwestowanie funduszy w nieruchomości, przemysł i branżę zdrowotną. Duża część z nich, bo aż 80% miliarderek, ma pochodzenie amerykańskie i europejskie. Większość z pań dziedziczy majątek lub przejmuje aktywną rolę w rodzinnym biznesie.

Trend „bycia miliarderką” umacnia się również w Azji. Ponad połowa Azjatek, których fortuny szacuje się na więcej niż 1 miliard dolarów, należy do tak zwanej pierwszej generacji przedsiębiorców.

Kobiety doganiają mężczyzn w statystykach. Klub miliarderów liczy 1826 osób w ujęciu globalnym i stanowi 90% światowej populacji ludzi bardzo bogatych, jednakże ich liczba zwiększa się wolniej w porównaniu do wskaźnika procentowego kobiet (90:10).

Miliarderzy bogacą się szybciej, niż wzrasta światowa gospodarka. W przeciągu ostatnich dwudziestu lat ich majątek powiększył się aż ośmiokrotnie – do 5 trylionów 400 miliardów dolarów (w 2014 roku), natomiast produkt krajowy brutto w ujęciu globalnym zwiększył się trzykrotnie – do wartości 77 trylionów dolarów amerykańskich.

Zdjęcia: Elwira Niedżwiecka
Alicja Szablewska
Fashion Biznes
FashioBiznes Logo