1

Laura La Wasilewska – Artystka z charyzmą

Laura La Wasilewska to niezwykle utalentowana malarka i rysownik, znana ze swoich prac zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Postać niespotykanie energetyzująca, ambitna i działająca również  jako kurator sztuki. Wielokrotnie nagradzana i doceniana przez krytyków, środowisko artystyczne oraz przez media. Jak do tego doszła, jaką jest osobowością, jak tworzy? Tajniki poniżej.

Jakich słów użyłabyś, aby najtrafniej określić siebie?

Spontaniczna, kreatywna, optymistycznie myśląca, radosna.

laura10

Jak to się stało, że w wieku lat 12 zechciałaś chodzić na zajęcia malarskie wybitnego artysty Zdzisława Zaborowskiego? Skąd tak wielka chęć oraz świadomość w tak młodym wieku?

Chwilę wcześniej zainteresowałam się „na poważnie”, zabrzmiało to zabawnie, ale  mając 10 lat można, na miarę wieku, poważnie traktować historię sztuki. Zaczęłam interesować się tym, co działo się w dawnych wiekach i jacy byli ówcześni artyści. Czytając biografie zapragnęłam, by tak jak oni, tworzyć. Moi rodzice także wykazywali dużą wrażliwość i estetykę artystyczną, a mój pradziadek był malarzem-amatorem. Dano mi jednak swobodę wyboru, nigdy nikt nie naciskał na to kim i jaka powinnam być. Poddana byłam wcześniejszej reformie edukacji gimnazjalnej i szłam jako pierwszy rocznik do liceum plastycznego. Ja i pozostali uczniowie byliśmy pierwszymi w progach tejże szkoły jako dwunasto-, a nie piętnastolatkowie, co sprawiało ogromną różnicę. Oprócz tego, że miałam wiele wyśmienitych zajęć w szkole o charakterze artystycznym, to zapragnęłam poznać także mentora, mistrza, który skupiłby uwagę wyłącznie na mnie i zechciałby zdradzić mi tajniki malarstwa. Historia jest dosyć zabawna i przyjemna. Będąc w sklepie z materiałami malarskimi zapytałam się ekspedientki, czy zna jakichś nauczających artystów–malarzy, którzy udzielają lekcji. Dała mi do wyboru nazwiska dwóch artystów. Pierwszym z nich był Zbigniew Szczepanek – akwarelista, drugim zaś,  malarz tworzący w technice olejnej – Zdzisław Zaborowski. Tak to się zaczęło.

Co chcesz przekazać ludziom poprzez swoją sztukę?

Najbardziej zależy mi na emocjach i szczególnym rodzaju psychologii. Dominuje portret, jako temat uniwersalny oraz możliwość interakcji artysta-model.

laura2

Jakie emocje towarzyszą Ci podczas tworzenia? Czy czasami zdarza Ci się smutek, płacz?

Jeśli chodzi o moją twórczość, to nie mam żadnych skrajnych, negatywnych uczuć, które by jej towarzyszyły. Wręcz przeciwnie – mam wielką radość i satysfakcję podczas tworzenia. Nawet jeżeli niektóre z moich postaci są melancholijne, to nie jest to wypadkowa smutku.

Co dla Ciebie tworzy portret? Jak przygotowujesz się, by zawrzeć na nim odzwierciedlenie danej osobowości?

Żyjemy w szalonych czasach i ludzie wręcz wstydzą się, gdy mają mi pozować, a zarazem nie mają na to czasu. Dlatego też odnalazłam sposób ich portretowania, tworząc zbiór różnych informacji na ich temat. Jeżeli ktoś żyje i mam okazję go poznać, to spotykam się i przeprowadzam z nim rozmowę, jednak o zupełnie zwykłych rzeczach. Poznaję wówczas człowieka, jego mimikę, osobowość, temperament, wnętrze. Jeżeli natomiast tej osoby nie ma, poznaję postać poprzez jej twórczość oraz korzystam z wszelkich dostępnych materiałów. Są to zapiski, zdjęcia, materiały filmowe oraz ustne przekazy. Portretuję osoby, które mnie intrygują, w taki sposób chcę uhonorować moją fascynację ich osobowością.

laura5

Jak wygląda indywidualny proces Twojego tworzenia? Czy puszczasz określoną muzykę, zapalasz kadzidła, a może robisz to w zupełnej ciszy?

Dużo zależy od pogody. Gdy mamy słoneczny dzień, wtedy kolory wręcz same wychodzą na obrazach. Są tak nasycone i naświetlone, że jestem w stanie dostrzec jeszcze więcej. Uwielbiam pracować w naturalnym świetle. Bywają takie dni, kiedy słucham bardzo dużo muzyki, a określony gatunek i rodzaj nie mają znaczenia, czy jest to jazz, soul, klasyka. Natomiast nie przeprowadzam żadnych rytuałów w świetle świec, dymiących kadzidełek – nie potrzebuję dodatkowych bodźców. Artysta to zawód freelancera lub właściciela firmy. Wstajesz rano i pracujesz. Czy masz gorszy, czy lepszy dzień, nie ulegasz lenistwu.

laura1

Twoje zmysły: jakie są dźwięki, które kochasz?

Obecne w naturze: szum morza, wiatru, dźwięki pulsującego życia.

Jak określiłabyś siebie jako malarkę sprzed lat 10, a jak określasz siebie jako malarkę teraz?

Jako bardzo świadomą i dojrzałą, z ciągłym niedosytem tworzenia. W kwietniu br. galeria sztuki Quadrilion w Warszawie przy Mokotowskiej 59 zaprezentuje moje najnowsze prace – rysunki i obrazy (około pięćdziesięciu), będą to sylwetki polskich i zagranicznych artystów, między innymi Jana Matejki, Olgi Boznańskiej, Andy Warhol, Fridy Kahlo.  

laura7

Na swoich obrazach bardzo często powielasz twarz osoby portretowanej. Dlaczego?

Pomysł wziął się stąd, że uwielbiam rysunek. Nigdy z niego nie zrezygnowałam – adoruję rysunek (na dowód prace w galerii Cavaletto.pl), choć w pełni kocham malarstwo, dzięki temu połączyłam te dwa środki wyrazu, co dało zamierzony efekt – kreskę i plamę, detal i światło.

laura9

Przebywałaś w USA. Jaki stosunek Amerykanów odczułaś wobec siebie, polskiej artystki? Czy środowisko sztuki w tych dwóch krajach: Polski i Stanach Zjednoczonych jest inne?

Dla nich liczyło się to, co reprezentuję jako artystka i człowiek. Spotkały mnie bardzo miłe reakcje oraz pozytywne oceny prezentowanych prac. Taka postawa jest zachętą do powrotu i zrealizowania zamówionych portretów oraz dowodem znaczącej pozycji artysty w USA.

Lizbona _ wystawa zbiorowa _ 2015 _ photo Mariol Landowska

Dziękuję za rozmowę.

Alicja Gietka

Twórczość artystki:

www.facebook.com/LAURA.LA.ART