3

KARMANA SONGS of the ROMA

Simon Thacker i Justyna Jabłońska w Made in Scotland, Edinburgh Fringe Festival 2016 z gościem specjalnym, Mashą Natanson zagrają niepowtarzalne koncerty
„KARMANA” „SONGS of the ROMA”  podczas najwiekszego festiwalu teatralnego w Edynburgu w dniach 12-20 sierpnia 2016. 

Publiczność Edinburgh Fringe Festival znajdzie się w bezpiecznych rękach wyśmienitego gitarzysty i wirtuoza Simona Thackera oraz mistrzowskiej gry polskiej wiolonczelistki Justyny Jabłońskiej. Do tej niezwykłej i mistycznej podróży w nieznane światy muzyki dołączy charyzmatyczna wokalistka i skrzypaczka tradycji romskiej, Masha Natason.

Wspólnie zaprezentują program z utworami Simona składający się z niezwykle oryginalnej, sześcio-częściowej suity Karmana oraz przekomponowanych pieśni i piosenek z tradycji romskiej.
Karmana to w Sanskrycie “wykonywanie czegokolwiek za pomocą magii”. I tego właśnie publiczność Edinburgh Fringe Festival może się spodziewać.

Już trzeci rok z rzędu Simon Thacker będzie prezentował swoje unikalne utwory promowane przez prestiżowy Made in Scotland Showcase. W poprzednich latach przedstawił korzenie muzyki hinduskiej i bałkańskiej oraz połączył formy flamenco ze swoimi dwiema, odnoszącymi sukesy na całym świecie grupami, Ritmata i Svara Kanti. Simon, nie mający sobie równych jest jednym z najbardziej utalentowanych kompozytorów i gitarzystów obecnej generacji, łączący wielokulturwość dźwięków, a jego skrupulatność sięga najgłębszych i najbogatszych tradycji muzycznych.

W tym roku powraca do Edynburskiego Summerhall wraz z Justyną Jabłońska, miłowaną przez publiczność wiolonczelistką, która studiowała pod opieką Petera Dixona (pierwszego wiolonczelisty z BBC Philarmonic), Williama Conwaya (Hebrides Ensemble) i Eryka-Marii Couturiera (Enseble Intercontemporain, w Paryżu). W latach 2014 i 2015, Justyna wzięła udział w Lucerne Festival Academy, gdzie pracowała pod batutą Sir Simona Rattle, Matthias Pintscher i muzykami z Ensemble Intercontemporain. Justyna jest obecnie stałym członkiem Lucerne Festival Alumni, gdzie regularnie bierze udział w muzycznych projektach i współpracuje z kompozytorami nowej generacji z całego świata.

Współpraca Justyny i Simona rozpoczęła się w 2013 roku wspólnym tournée po Wielkiej Brytanii. Obecnie są w trakcie nagrywania płyty z suitą Karmana oraz innymi utworami, w których wystapiło wielu specjalnych gości. Wydanie krążka zostało zaplanowane na tuż przed rozpoczęciem Edinburgh Festival Fringe 2016.

Masha Natanson to wybitna polska skrzypaczka i wokalistka, pochodząca z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych. Swoją edukację muzyczną Masha rozpoczęła w wieku 6 lat, ale z racji zainteresowań muzyką tradycyjną jako 15-latka przerwała naukę i wyjechała w Karpaty, gdzie w trakcie kilkuletniej wędrówki w poszukiwaniu żywej muzyki karpackiej i cygańskiej grała z wieloma lokalnymi muzykami i zespołami, podpatrując ich styl. Aby nasiąknąć tamtejszym klimatem Masha zamieszkała w romskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie chłonęła styl życia rodowitych Cyganów.
Karmana porwie słuchaczy w unikalną i nadzwyczajną podróż do świata nowej muzyki inspirowanej wieloma tradycjami kulturowymi. To prawdziwa eksplozja dźwięków, które połączone ze sobą w spektakularny i niestereotypowy program przeniosą publiczność w otchłań prawdziwej magii.

‘KARMANA’ ‘SONGS of the ROMA’
12-20 sierpnia 2016,
godz. 21.15
Summerhall
1 Summerhall

Edinburgh EH9 1PL
0131 226 0000
www.simonthacker.com
www.justynacello.co.uk
www.madeinscotlandshowcase.com