1

KARMANA – Debiutancki album gitarzysty i kompozytora Simona Thacker’a w duecie z uznaną polską wiolonczelistką Justyną ​​Jabłońską.

Karmana tworzy nową muzyczną alchemię łączac klasyczną wirtuozerię z twórczego ducha niektórych z najbogatszych tradycji muzycznych świata. Karmana to pierwszy album jednego z najbardziej oryginalnych głosów muzycznych w Szkocji. Jej centralnym punktem jest sześcio-częściowa suita Karmana na gitarę i wiolonczelę. Dokładnie tłumacząc z Sanskrytu oznacza „wykonując coś za pomocą magii”. Karmana została zainspirowana przez wiarę w muzykę jako medium transcendencji. Karmana czerpie z hinduskich, hiszpańskich i bałkańskich wpływów poprzez rozwijanie rytmicznych zawiłości i melodyjnych intensywności.

Monumentalny 13 minutowy Ruaigidh Dorchadas / The Hiland Widow’s Lament zwiastuje nową granicę dla muzyki szkockiej. Ta pieśń zabiera nas w duchową podróż przez osiemdziesiąt lat historii Szkocji, od ustawy Unii do Highland Clearances. Jedna z najbardziej wzruszających melodii tradycyjnej muzyki szkockiej, pięknie śpiewana przez Karine Polwart. Utwór nawarstwia się intensywnie poprzez łączenie 25 gitar, 7 wiolonczel i techniki nagrywania wstecz, którą zapoczątkowali Beatlesi.

Karmana posiada również zainterpretowany przez Simona niezwykle piękny Galicki lament An t-Iarla Diùrach, polski Obyrtac (z tradycyjnej melodii ludowej), Rumuńską pieśni z tradycji romskiej w wykonaniu wokalistki/skrzypaczki Mashy Natanson (która w tym roku dołączyła do Justyny i Simona na Edinburgh Fringe Festival). Album zakańcza wybuchowe trio z mistrzem tabli Sarvarem Sabri, pochodzącym z Delhi. Mieszkająca w Edynburgu Justyna Jabłońska studiowała z Peterem Dixonem (Pierwszysm wiolonczelista w BBC Philharmonic Orchestra), Williamem Conway’em (Hebrydies Ensemble) i Eric-Maria Couturier’em (Ensemble InterContemporain, Paryż). W 2014 i 2015 wzięła udział w Lucerne Festival Academy gdzie grała pod batutą Sir Simona Rattle i Matthiasa Pintcher’a.

Urodzony w Edynburgu Simon Thacker został wyróżniony w Made in Scotland Showcase (Creative Scotland) przez ostatnie trzy lata. Jego zespoły m.in. Simon Thacker’s Ritmata i Simon Thacker’s Svara-Kanti odwiedziły najważniejsze festiwale w Indiach, Pakistanie i Bangladeszu, ostatnio dla publiczności 60 000 w Dhace. Karmana to podsumowanie pierwszych trzech lat duetu Simona i Justyny. Album ten stanowi unikalne zestawienie dwóch najlepszych współczesnych wykonawców w kraju, otwartych na nowe i unikalne poczęcia w muzyce.

Karmana:
I. Initiation, II. Albedo, III. Half Moon Dreaming,
IV Ouroboros, V. The Chariot of the Mind, VI. Finale
Obyrtac (trad. Polish)
La Cârciuma de la drum (trad Roma, with Masha Natanson, voice/violin)
An t-Iarla Diùrach (trad. Gaelic)
Ruaigidh Dorchadas/The Highland Widow’s Lament (with Karine Polwart, voice)
Aruna (with Sarvar Sabri, tabla)
 
All music composed or reimagined by Simon Thacker
 
Supported by Creative Scotland