2

Kamil Lemieszewski – Człowiek orkiestra

Mówią o nim, że jest człowiekiem o wielu twarzach. Wikingiem, który przepłynie horyzont swoich marzeń. Jeszcze inni nazywają go Rumiankiem. Kim tak naprawdę jest Kamil Lemieszewski?

Na pewno wulkanem energii i kuźnią pomysłów. Z wykształcenia absolwentem medycyny, antropologii i szkoły kaskaderskiej, z powołania artystą i pasjonatem historii, a z zamiłowania kucharzem. Jest także aktorem dumnym z własnego pochodzenia, który promuje polskość debiutując u boku samego Daniela Craiga i Guya Ritchiego.

Jego życie to wieczna podróż. Jest jak marynarz kochający przygody – nie straszne mu żadne wyzwanie. Dobija do portu i dalej szuka swojego miejsca na ziemi. Życie stawia mu czasem na drodze przeszkody, jak choćby wtedy, gdy dwa konie ciągnęły go po stepach Mongolii lub gdy tonął w ruchomych piaskach. Ale Kamil jest jak Indiana Jones – zawsze wychodzi z niebezpieczeństw obronną ręką. W jego słowniku nie ma słowa „niemożliwe”. Wyznacza sobie cele, do których dąży każdego dnia. Jeśli coś mu się nie udaje, próbuje do skutku. Jego główne cechy to: siła walki, wytrwałość i determinacja. Pokazuje światu, że w 24 godziny można zrobić milion niesamowitych rzeczy, poznać ciekawych ludzi i realizować swoje marzenia, a do tego wyspać się, chociażby w 30 minut. Nigdy nie potrafił siedzieć bezczynnie. Już w trakcie studiów (na 4 kierunkach) pracował jako animator kultury, szczudlarz i model, a zdobyte umiejętności wykorzystał później tworząc Inkubator Sztuki (Stara Szwalnia w Łodzi). Jako pedagog cyrkowy uruchomił ze znajomymi projekt „CyrkOniJa”, który edukował cyrkowo i aktorsko dzieci z rodzin zagrożonych patologią społeczną czy więzień dziecięcych. W ramach tego projektu podróżował z przesłaniem pomocy dzieciom i młodzieży po całej Polsce. Jego „absolwenci” stali się znanymi artystami w świecie i realizują motto Kamila, które brzmi: „Podaj dalej”.

Kamil LEMIESZEWSKI1

Thorgal – phot. Bartosz Stępień

Obecnie Kamil Lemieszewski żyje na Wyspach, gdzie jego szlacheccy przodkowie wraz z Kanutem Wielkim zasiedlali Brytanię, i nie zasypia gruszek w popiele. Dołączył do „Fundacji 365”, w ramach której razem z przyjaciółmi namawia ludzi z całego świata do robienia dobrych uczynków: każdy dzień w roku to minimum jeden dobry uczynek, aby „świat był lepszy i weselszy”. Zresztą, jak sam mówi, poświęcił lata studiów na wydziale medycyny, aby być pielęgniarzem uśmiechów.

Kamil Lemieszewski5

Photo: Piotr Kowalik ” the Makers ” short Movie

Twierdzi, że zawsze ma dużo wolnego czasu. W takich chwilach organizuje modowe sesje zdjęciowe i produkcje filmowe. Zagrał już w ponad 50 reklamach i teledyskach oraz kilku brytyjskich filmach. Jako pierwszy polski aktor stanął u boku Jamesa Bonda i został hollywoodzkim Merlinem. W zeszłym roku wyprodukował swój pierwszy autorski film, w którym także zagrał. Aktualnie pracuje jako model, reporter, aktor, reżyser i producent. Zainicjował też projekt popularyzacji zapomnianej historii Polski w grupie „Lechians”, propagując mitologię słowiańską, prawdy historyczne, a także tworząc tematyczne filmy edukacyjne. Czy planuje odpoczynek? Tego nie wiemy, ale na pewno w tym roku chce jeszcze wcielić się w postać Wiedźmina.

Nicole Termin
Zdjęcie: Emil Biliński