1

W rytmach samby – 43 MIĘDZYNARODOWY BAL POLONAISE

Bal Polonaise, organizowany od 1972 roku przez Amerykański Instytut Kultury Polskiej, założony przez Panią Blankę Rosenstiel w Miami, jest jedną z najbardziej prestiżowych i eleganckich imprez na Florydzie.

Ten międzynarodowy bal zachwyca swoją niezawodną formułą połączenia wytwornego stylu z prawdziwą rozrywką i różnorodnością kulturalną. Każdego roku bal poświęcony jest nie tylko promowaniu kultury Polski, ale także przyjaźni Polaków z innymi narodami. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem:  „Polska zafascynowana Brazylią”.
 
43. Bal Polonaise zaszczycili swoją obecnością po raz kolejny, m. in. ambasador RP w Waszyngtonie, Ryszard Schnepf z małżonką Dorotą, obejmując tym samym patronat honorowy, dr Jan Kulczyk, znany polski biznesmen i najbogatszy Polak wg „Forbes”,  Andrew Schally, laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Nie zabrakło także sław ze świata kultury, filmu i biznesu oraz licznego młodego pokolenia,  a goście przybyli z Polski, Brazylii, Argentyny, Anglii, Szkocji, Szwecji, Kanady, Niemiec, Włoch oraz z wielu stanów USA.

Gregory Fryc, Ambassador of Poland to the US, Ryszard Schnepf, Blanka Resenstiel, Krzysztof Przybył

Gregory Fryc, Ambassador of Poland to the US, Ryszard Schnepf, Blanka Resenstiel, Krzysztof Przybył

 W części oficjalnej zostało przyznanych wiele nagród, miedzy innymi Złoty Medal dla Andrzeja Bukowińskiego, światowej sławy filmowca, „Króla reklamy” w Brazylii, Nagroda Medialna Lecha Wałęsy przypadła w udziale Panu David Ensor, dyrektorowi Głosu Ameryki, dziennikarzowi; a „Amicus Poloniae” wręczony został Pani Almie Kadragic, dziennikarce.

Po znakomitej kolacji nastąpiła część artystyczno-rozrywkowa. Na parkiecie zaroiło się od barwnie ubranych w strusie pióra, dynamicznych tancerek brazylijskiego zespołu. Egzotyczna prezentacja talentów tanecznych i  niezwykle okazałych kostiumów zachwyciła gości balu i wkrótce wszyscy znaleźli się w korowodzie, bawiąc się przy gorących rytmach brazylijskiej samby.

Entrepreneurial Spirit Award for Dr. Jan Kulczyk

Entrepreneurial Spirit Award for Dr. Jan Kulczyk

Nie zabrakło też występów polskiego zespołu, który zaprezentował ciekawy program złożony z tradycyjnych tańców ludowych.

Mistrz Ceremonii, Jarosław Rottermund, podziękował Pani Blance Rosenstiel za jej wizję, pogodę ducha i entuzjazm z jakim podejmuje kolejne wyzwania i promocję kultury polskiej w USA przez ponad 40 lat. Słowa podziękowania zostały również przekazane Pani Beacie Paszyc, dyrektor Instytutu, której wysiłki, doświadczenie i talent przyczyniają się, od 16 już lat, do sprawnego funkcjonowania Instytutu.

Beata Paszyc, Nel Velez-Paszyc grupa Polish Folk Dance Company

Beata Paszyc, Nel Velez-Paszyc grupa Polish Folk Dance Company

Nazajutrz, podczas uroczystego śniadania goście podziwiali program artystyczny, mieli okazje porozmawiać z nagrodzonymi osobami, nawiązywali kolejne kontakty i obiecywali spotkanie na następnym balu za rok. 

ANIA NAVAS
NOWY DZIENNIK, Polish Daily News
www.dziennik.com
Opracowanie: Kinga Plich, Beata Paszyc