1

Wystawa prac wielokrotnie nagradzanej artystki na UWS (University of West Scotland)

Nowa solowa wystawa prac wielokrotnie nagradzanej artystki Dominiki Zurawskiej (znanej jako D.O.M.) mieszkajacej w Paisley została otwarta na University of the West Scotland (UWS).

Nowa wystawa jest bezpłatna i otwarta dla publiczności od piątku 26 sierpnia do piątku 9 września 2016 roku, między 8:30 a 4:30 po południu, od poniedziałku do piątku.

Dominika tworzy sztukę, która jest sugestywna i dramatyczna, a jej obrazy uchwycaja nieskończoną złożoność i fizyczności kobiet. Urodziła się w Polsce w 1982 roku, zachęcona przez ciotkę, która rowniez jest malarka, tworzy obrazy od wczesnych lat zycia.

Dominika Żurawska

Dominika, która obecnie mieszka w Paisley, jest absolwentka bydgoskiego Liceum Plastycznego im. Leona Wyczolkowskiego, następnie studiowała na poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2005 otrzymala tytul „Artysta Roku”. Od 2002 roku jej prace osiągnely międzynarodowe uznanie. Portret piosenkarki Madonny, przez której siłe i innowacje Dominika jest inspirowana, zdobył uznanie od samej gwiazdy, a niedawno został dostarczony do domu Madonny w Nowym Jorku.

Profesor Craig Mahoney, główny dziekan UWS, powiedział: „Jesteśmy bardzo zadowoleni ze jestesmy gospodarzami wystawy tak ekscytującej i inspirującej artysti na naszym uniwersytecie. UWS jest dumny z tej ważnej roli i cieszymy sie, że nasze społeczeństwo ma możliwość obejrzenia prac Dominiki”.

Przed oficjalnym otwarciem swojej nowej wystawy „ICONIC”, Dominika wziela udzial w publicznym wywiadzie ktory byl kolejnym w naszej serii „inspirujące kobiety”.

W trakcie wywiadu Dominika podzielila sie z nami jej fascynującą historia od czasu gdy jako mala dziewczynka byla zainspirowana tworczoscia swojej ciotki malarki po moment gdy osiagnela miedzynarodowe uznanie i zostala wielokrotnie nagradzana za swoje obrazy , miedzy innymi przez Society Of Women Artists gdzie nagrode wreczyla jej Ksiezniczka Michael of Kent.

Dominika Żurawska

Profesor Mahoney dodał: „Dominika wygłosiła naprawdę inspirujące przemówienie, które zostało bardzo dobrze przyjęte przez cala publicznosc. To było fantastyczne goscic tak inspirującą osobę na naszym uniwersytecie.”

Komentując swoj wystep i otwarcie wystawy Dominika powiedziała: To było niesamowite i niezwykle ważne przezycie dla mnie. Nie tylko moglam podzielić się moją historia z tak dużą publicznością, ale rowniez moglam otworzyc najwieksza z moich dodychczasowych solowych wystaw. Niesamowita przestrzen jaka otrzymalam pozwolila mi na zorganizowanie wernisazu o jakim zawsze marzylam. UWS dał mi szansę, która została mi odebrana ponad 10 lat temu w moim wlasnym kraju, kiedy to moja wystawa zostala odwolana a sztuka ktora tworze zostala nazwana zbyt kontrowersyjna.Za ta nowa szanse bede wdzieczna uniwersytetowi do konca zycia”.

Zdjęcia: Barbara Ostrowska

www.domart.co.uk
FB: DOMartstudio
I: DOMartstudio
T: @DOMartstudio