1

Europejski biznes w Katowicach

V Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw to cykliczna impreza skierowana do biznesmenów i przyszłych przedsiębiorców z sektora MŚP. Tegoroczna edycja Kongresu jest połączeniem teorii i praktyki, biznesu i nauki, sektora prywatnego i publicznego.

Od 12 do 14 października bieżącego roku hasłem przewodnim w Katowicach będzie „Nauka-Biznes-Samorząd – Razem dla gospodarki”. Udział w kongresie jest zupełnie bezpłatny. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Komisji Europejskiej oraz wysokim patronatem Parlamentu Europejskiego.

Sześć ścieżek tematycznych

Kongres to kilka ścieżek tematycznych, w ramach których organizowane są sesje i wydarzenia. Pierwsza z nich nosi nazwę „Innowacyjna Firma, Inteligentne Miasto, Konkurencyjny Region”. Jej uczestnicy dowiedzą się, między innymi, jak zwiększyć konkurencyjność  firmy poprzez innowacje oraz gdzie szukać finansowania dla unikatowych pomysłów i rozwiązań. Dyskusje będą też dotyczyć partnerskiej współpracy samorządów, urzędów pracy i firm sektora MŚP, jak również dostosowania systemu edukacji do potrzeb pracodawców. Nie zabraknie tematów związanych z innowacjami w medycynie, turystyce, nanotechnologiach, energetyce i multimediach.

Optymalizacja procesów biznesowych to kolejny ciekawy temat i odrębna ścieżka tematyczna. Eksperci będą odpowiadać na pytania z zakresu zarządzania strategicznego, finansowania rozwoju, nowych technologii w służbie marketingu, czy bezpieczeństwa w biznesie. Dowiemy się także, jak budować owocne relacje biznesowe, a także w efektywny i nowoczesny sposób rozwiązywać spory z kontrahentami biznesowymi. 

Kolejne ścieżki skupiać się będą na tematyce przywództwa, strategii i dialogu, oraz różnych aspektach przedsiębiorczości. Uczestnicy Kongresu wspólnie zastanowią się, jakich liderów potrzebuje Europa, Polska i każda firma. W ramach ścieżki „Przedsiębiorczość niejedno ma imię” odbędą się sesje poświęcone firmom rodzinnym, sukcesji i aktywizacji osób niepełnosprawnych. Również osoby zainteresowane tematyką międzynarodowej współpracy gospodarczej odnajdą dla siebie szereg atrakcyjnych paneli, w których będą mogły aktywnie uczestniczyć. W tym roku organizatorzy postanowili przyjrzeć się bliżej możliwościom współpracy, jakie stwarzaja rynek amerykański, austriacki, czeski, słowacki, chorwacki, turecki oraz szeroko rozumiany kierunek wschodni. Nie zabraknie spotkań B2B i Face2Face.

Wydarzenie towarzyszące

Kongresowi towarzyszyć będą także wydarzenia dedykowane młodym, początkującym przedsiębiorcom. Z myślą o nich powstała Akademia Marketingu i Sprzedaży, a także panele dotyczące startu-upów, szkolnictwa czy funkcjonowania młodego przedsiębiorcy.

W trakcie Kongresu odbędzie się zjazd delegatów organizacji członkowskich Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców w Brukseli. W trakcie EU-US Young Entrepreneurs Summit Katowice 2015 wręczone zostaną nagrody Finału Ogólnopolskiego Konkursu Młody Przedsiębiorca 2015. Również studenci znajdą coś dla siebie. Są oni przyszłością przedsiębiorczości, a tematy innowacyjności czy technologii nie są im obce. W ramach specjalnej ścieżki odbędą się spotkania studentów z ciekawymi liderami. Future Entrepreneurs 2015, choć skierowane głównie do studentów, zaprezentuje kwestie ważne także dla reszty gości.

Wydarzeniu towarzyszą Targi Biznes Expo oraz V edycja Programu „Samorząd, który wspiera MŚP”.

Więcej informacji i rejestracja na stronie www.ekmsp.eu.