Lubię to

Być Polakiem 2017

Pragniemy po raz kolejny zaprosić dzieci i młodzież, mieszkającą poza granicami Polski, do udziału w VIII edycji konkursu „Być Polakiem„. Jest on realizowany od siedmiu lat w całym świecie, by umacniać tożsamości narodową młodych Polaków. Wiadomo jak ważne dla psychiki człowieka są świadomość własnego pochodzenia i ciągłość losów. Wybrano konkurs jako formę zainteresowania młodych historią przodków, gdyż przede wszystkim interaktywny sposób zdobywania i przekazywania wiedzy odnosi skutek edukacyjny i emocjonalny. Słuszność wyboru tej drogi dotarcia do młodzieży potwierdziło wielu uczestników Konkursu. Oto jedna z opinii, Zosi z Finlandii „Pani Joanno bardzo dziękuję za konkurs „Być Polakiem”. Niestety bardzo trudno przychodzi mi uczenie się historii Polski, ponieważ nie mamy regularnych lekcji z tego przedmiotu. A taki Konkurs inspiruje mnie do zainteresowania się jakimś wydarzeniem historycznym i zdobywaniem nowej wiedzy na ten temat. Lepiej wtedy rozumiem historię mojej Polski.”

Toteż na początku roku szkolnego 2016/2017 inaugurowano w Wiedniu kolejną, VIII edycję konkursu „Być Polakiem”, tematycznie najbliższą Polakom rozsianym po świecie, bo wszystkie tematy oscylują wokół życia Polonii, oraz Polaków od których „wyemigrowała” granica. Ich losy składają się na wspólną historię naszej Ojczyzny. Małe zdarzenia, przygody czy mniej lub bardziej dramatyczne decyzje, które musieli podejmować warte są przypomnienia i upamiętnienia.

Jakież piękne i romantyczne prace wpłynęły na Konkurs w 2012 roku, gdy jeden z tematów brzmiał „Jak dziadek poznał babcię”. Osobiste wyznania babć i dziadków przeplatały się w pracach z ich opowiadaniami o życiu pełnym zmagań w nowej, nie zawsze łatwej i życzliwej, rzeczywistości emigracyjnej. Bohaterstwo żołnierzy, codzienność zaskakująca co chwila nieznanym, tułacze wspomnienia – te wszystkie wydarzenia warte były by ocalić je od zapomnienia. Jesteśmy przekonani, że również tegoroczne tematy zaciekawią i zachęcą uczniów do przygotowania pracy konkursowej. A oto i one:

Grupa I 6-9 lat. Polska legenda (prace plastyczne)

Grupa II 10-13 lat. Ważne, ciekawe zdarzenia, przygody, historie z życia mojej rodziny na emigracji (prace literackie)

Grupa III 14-16 lat. Budujemy muzeum polskie w kraju Twojego zamieszkania. Jesteś kustoszem jednej z sal, jak ją urządzisz, wyposażysz? (prace literackie)

BYĆ POLAKIEM 2017 - PLAKAT-1

Strona internetowa: www.swiatnatak.pl/byc-polakiem-VIII-2017