1

Samozatrudnienie w Szkocji – kluczowe pytania do księgowego

Praca na własny rachunek albo rozkręcenie własnego biznesu mogą stanowić przytłaczające wyzwanie, w porównaniu z prostotą i wygodą bycia zatrudnionym przez kogoś innego. Nawet jeśli pracujesz na pełen etat lub uzyskujesz dochód z innego źródła, musisz podjąć pewne kroki, by sprostać swoim zobowiązaniom podatkowym.

W Szkocji oraz w całej Wielkiej Brytanii podatki są egzekwowane przez Urząd Skarbowy (HMRC). Jest to instytucja rządowa odpowiedzialna za kontrolowanie czy biznesmeni oraz osoby prowadzące własną działalność odprowadzają podatki od swojego przychodu.

Jednoosobowa działalność gospodarcza odnosi się do osoby, która pracuje sama, oferując usługę, bądź sprzedając produkt. Natomiast spółka to kilka osób samozatrudnionych, współpracujących ze sobą na podstawie wcześniej zawartej umowy, dotyczącej takich kwestii jak podział zysków czy zadań. Przedsiębiorstwo, częściej określane mianem firmy o ograniczonej odpowiedzialności, to rodzaj biznesu rządzący się własnymi prawami, który musi mieć w swej strukturze właścicieli, interesantów, bądź menadżerów/dyrektorów. Jest to najbardziej złożona z opcji prowadzenia biznesu, jednak na dłuższą metę oferuje najwięcej korzyści.

Jeśli zaczynasz własną działalność, zakładasz firmę, już prowadzisz własny biznes lub masz kłopoty z Urzędem Skarbowym, powinieneś niezwłocznie zasięgnąć rady wykwalifikowanego brytyjskiego księgowego znającego się na brytyjskim systemie podatkowym oraz działalności i procedurach Urzędu Skarbowego (HMRC).

Oto pytania, które powinieneś zadać księgowemu:

  1. Czy ma Pan/Pani doświadczenie w prowadzeniu spraw osób posiadających własny biznes?
  2. Czy doradzi mi Pan/Pani, jak utrzymać w porządku dokumenty dotyczące mojej działalności?
  3. Czy podejmie się Pan/Pani wzięcia odpowiedzialności za upewnianie się, że moje zeznania podatkowe oraz dane do zaksięgowania są wypełniane na czas?
  4. Do jakiego stopnia zapewni mi Pan/Pani doradztwo oraz wsparcie, aby moja działalność dobrze prosperowała?

Do Urzędu Skarbowego (HMRC) należy dostarczyć wiele dokumentów, takich jak Osobiste Zeznanie Podatkowe, Firmowe Zeznanie Podatkowe, Zeznanie Podatkowe VAT, a w ciągu roku podatkowego istnieje wiele terminów i dat, których należy dopilnować. Natomiast w przypadku spóźnienia, można zostać ukaranym mandatem albo odsetkami egzekwowanymi przez Urząd Skarbowy. Solidny księgowy powinien upewnić się, że wszystkie wymagane zadania zostały zrealizowane poprawnie oraz w określonych ramach czasowych.

Ricky Steedman – Dyrektor Zarządzający
Steedman & Company, Accountants & Tax Consultants