2

Awkward Happiness – nowy spektakl polskiego Teatru Laboratorium

Czym jest szczęście? To jedno z najbardziej znaczących pytań, które przewija się przez historię ludzkości, rozważane zarówno przez filozofów i teologów, jak i poetów i dramaturgów. Studio Matejka porusza tę kwestię w XXI-wiecznej terminologii, w swojej sztuce „Awkward Happiness”. Ten spektakl jest nieokiełznaną i jednocześnie łagodną syntezą teatru fizycznego, tańca i sztuk wizualnych. 

Geneza Studia Matejka i jego laboratorium 

Awkward Happiness jest rezultatem 14 miesięcy rygorystycznych treningów, które rozpoczęły się w 2010 roku, pod patronatem Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu. Wcześniejsze doświadczenia reżysera i choreografa, Mateja Matejki, zdobyte podczas pracy z Farm in the Cave (CZ) i Teatrem Zar (Polska), pozostawiły w nim chęć stworzenia środowiska laboratoryjnego, gdzie można będzie przedstawiać możliwości teatru fizycznego w jak najszerszym zakresie. Dzięki temu powstał międzynarodowy zespół aktorów i tancerzy, którzy przemawiają do publiczności językiem różnorodnych środków wyrazu. 

Od tego czasu zespół jest zapraszany przez uniwersytety i inne instytucje na całym świecie, by w trakcie prowadzonych warsztatów podzielić się swoimi osiągnięciami. 

awkward happiness

Awkward Happiness

Powstanie i rozwój „Awkward Happiness”

Po wstępnych praktykach, Studio Matejka zaczęło analizować zebrane materiały i układy choreograficzne.
Osobiste zapiski wraz z tematami z „Nieznośnej lekkości bytu” Milana Kundery i „Perpetual Euphoria” Pascala Brucknera stały się podstawą dla fizycznych środków wyrazu. 
Od czasu premiery w 2013 roku, sztukę „Awkward Happiness” wystawiano w Polsce, Indiach, Szwajcarii, Anglii, Niemczech i Czechach, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Spektakl zdobył również Wyróżnienie Jury na ubiegłorocznym festiwalu Be.

„Z czterech postaci i minimalnej ilości rekwizytów powstała prawdziwa uczta wizualna, która porwała i zachwyciła publiczność na tyle, że często przerywno sztukę brawami.” – pisał Swati Daftuar dla „The Hindu”.

Marność szczęścia

Przedstawienie ukazuje dwie pary na drodze do zrozumienia i odkrycia szczęścia. W prywatnej przestrzeni ich związków maski opadają i pokazują to, co jest ukryte publicznie: niewypowiedziane pytania i tłumione pragnienia. Jeśli chwila szczęścia pojawia się i znika w mgnieniu oka, czy będą w stanie ją rozpoznać?

 „Nie ma nic bardziej niejasnego od idei szczęścia, tej starej nierządnicy, której zafałszowane słowa są tak pełne trucizny, że chcielibyśmy wyrzucić je z naszego języka.” Pascal Bruckner – Perpetual Euphoria.

Miejsce: Summerhall Lab Miejsce 26 Old 
Bilety: normalne/ze zniżką: £12/£10
Termin: 13-22 sierpnia
Czas: 22:00 (60 minut)