1

Anna Piaseczna – Architekt Umysłu

Chce inspirować i motywować ludzi do przekraczania ich granic.  Swoje własne bariery Anna Piaseczna, finalistka konkursu Polka Roku 2016 Zjednoczonego Królestwa, pokonała zakładając dwa biznesy, gdzie realizuje swoją pasję, jaką jest pomaganie innym.

Dzieci emigrantów są szczególnie narażone na niestabilność, gdyż znaczne zmiany w ich życiu (nowe miejsce zamieszkania, nowa szkoła, etc.) zachodzą podczas kształtowania się ich, tzw. inteligencji emocjonalnej. Niejednokrotnie są wytykane i czują się odrzucane przez otoczenie, a to wszystko ma wpływ na ich niskie poczucie własnej wartości. Dlatego też Anna Piaseczna, z wykształcenia pedagog, terapeuta oraz certyfikowany coach, zdecydowała się na otwarcie Centrum Terapii  Rozwoju Free Mind of Child w Paisley niedaleko Glasgow, gdzie prowadzi konsultacje dla rodziców szukających wsparcia w trudnych momentach i niepewności wychowawczych. Oferuje także terapie i zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Ośrodek powstał 15. maja 2015 roku, a dzień później miał już swoich pierwszych pacjentów. Zgłaszają się tam rodzice, którzy borykają się z różnymi problemami. Tacy, którzy szukają pomocy dla swoich niepełnosprawnych intelektualnie dzieci, a nie mogą takowej uzyskać z powodu bariery językowej. Tacy, których dzieci nie odnajdują się w życiu na emigracji, w nowej szkole z nowym językiem i nową kulturą. Rodzice, którzy chcą, by ich dzieci miały styczność z kulturą polską i zdobywały wiedzę na jej temat. A wreszcie i tacy, którzy zwyczajnie świadomi są, jak wiele czynników ma wpływ na właściwy rozwój ich dziecka.

Anna prowadzi terapie indywidualne oraz zajęcia grupowe, gdzie poprzez zabawę uczy swoich małych podopiecznych asertywności i pewności siebie, kształtuje i wzmacnia ich poczucie wartości, przynależności do grupy oraz pomaga w takich problemach, jak dysleksja czy dyskografia. Jej  przyjaciółka i partnerka biznesowa Justyna Herman, prowadzi w Centrum gimnastykę dla dzieci, dbając o ich rozwój psychomotoryczny.

Free Mind of Child zdobyło uznanie i  ogromną wdzięcznością  wielu rodziców i ich pociech. Sukces, jaki odniosła placówka, stał się motywacją do kreowania nowych projektów wspierających  Polaków na emigracji. Tak powstał MindArchitects – organizacja pomagająca imigrantom w Wielkiej Brytanii. Ania i Justyna opracowały szereg warsztatów i szkoleń z zakresu rozwoju osobistego oraz przedsiębiorczości, mające na celu – jak same pomysłodawczynie mówią – „Inspirować każdego do przekraczania swoich ograniczeń, do pójścia o krok naprzód, do wyjścia ze swojej strefy komfortu, do zmiany na lepsze”. Obecnie MindArchitects zorganizowało dwa cykle warsztatów w Polsce i w Szkocji:„Jak odnosić sukcesy” oraz „Przedsiębiorcza mama”. W planach mają także prowadzenie doradztwa zawodowego oraz pomoc w przebranżowieniu się.

Swoje życie w Wielkiej Brytanii, mimo wyższego wykształcenia, jak większość rodaków, Ania zaczynała pracując w fabrykach. W końcu odważyła się zaryzykować i stworzyć swój własny biznes. Dziś to doświadczenie i wiedzę, chce przekazywać innym.

„Chcę pokazywać, że nieważne gdzie i w jakiej sytuacji się znajdujemy – możemy osiągnąć sukces. Sukces w każdej strefie życia: w pracy, sporcie, edukacji, życiu uczuciowym i rodzinnym… Jeśli mi się udało, to czemu innym nie może się udać? Nie możemy oczekiwać czegoś nowego robiąc cały czas te same rzeczy. Nie możemy oczekiwać, że przyjdzie ktoś i zrobi to za nas, bo przecież nikt nie przeżyje za nas naszego życia.” – mówi.

Więcej na temat „Free Mind of Child” znaleźć można na: http://freemindofchild.co.uk/ , zaś na temat projektu „Mind Architects” znaleźć można na: http://mindarchitects.eu/.

Justyna Norbert