1

45 jubileuszowy Międzynarodowy Bal Polonaise w Miami. W hołdzie polskim architektom i inżynierom

Długie, zwiewne wieczorowe kreacje, szykowne smokingi, elegancja, dystyngowani goście  i przedzierający się w tłumie dźwięk języka polskiego. Śmietanka towarzyska, tańce klasyczne, nowoczesne i tradycyjne polskie zwyczaje. Wszystkiego tego i jeszcze więcej, 4 lutego 2017 r. od godziny dziewiętnastej, goście mieli okazję doświadczyć na kolejnym, już czterdziestym piątym, wielkim Międzynarodowym Balu Polonaise. Odbył on się nie gdzie indziej, a na słonecznej Florydzie w Miami, na salach hotelu Eden Roc, usytuowanego zaraz przy błękitnej tafli oceanu.

Amerykanski Instytut Kultury Polskiej

Lady Blanka, Pat Reily, Hrabina Barbara Pagowska Cooper, Rektor Mark Rosenberg, Beata Drzazga, Beata i Wojciech Kulisa, Bronislaw Bajcar, Howard i Irena Laks

Ów bal, przedsięwzięty z inicjatywy Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej, a więc samej Lady Blanki Rosenstiel, jest wydarzeniem unikalnym. Nie tylko kultywuje on tradycje i obyczaje Polaków, ale i podkreśla nasze więzi kulturalne z całym światem.

Od swojej pierwszej edycji zyskał on dużą renomę i coraz częściej nazywany jest jednym z najbardziej prestiżowych przedsięwzięć kulturalnych Polaków w Stanach Zjednoczonych. Można na nim spotkać wyjątkowych gości: celebrytów, naukowców, artystów, polityków czy media. Wydarzenie co roku jest poświęcone określonej tematyce.

Jan i Izabela Karaszewscy, Gabriela i Witold Grab

Jan i Izabela Karaszewscy, Gabriela i Witold Grab

Tegoroczny bal odnosił się do architektów i inżynierów: architektonicznych cudów Polski i sukcesów Polaków  na świecie w tejże dziedzinie. Jednym z nich był Rudolf Modrzejewski, wielki budowniczy mostów Północnej Ameryki. Wybudował on około czterdziestu zaawansowanych technicznie i konstrukcyjnie dzieł sztuki inżynierskiej  w tymże obszarze, między innymi nad rzekami: Missisipi, Ohio, czy Missouri. Syn znanej aktorki, Heleny Modrzejewskiej, współpracował z czołowym w tamtych czasach (przełom XIX i XX wieku) inżynierem Morrisonem. To właśnie takie polskie osobistości były myślą przewodnią tegorocznego balu.

Amerykanski Instytut Kultury Polskiej

Bal zawsze inaugurowany jest tańcem, który ma szczególne znaczenie dla Polaków – tradycyjnym polonezem, na którego przodzie co roku kroczyła sama lady Blanka z nowym Ambasadorem RP Piotrem Wilczkiem. Dochód ze sprzedaży biletów wspiera działania Instytutu, jest on także przeznaczany na kultywowanie polskości w USA.

Michal Lisiecki

Michal Lisiecki, Lady Blanka, Senator Anna Maria Anders

Lady Blanka A. Rosenstiel otrzymała na nim specjalną nagrodę Orła Tygodnika Wprost Dla Ambasadora Polskości. Statuetkę wręczyli laureatce Michał M. Lisiecki, wydawca Tygodnika Wprost oraz gość specjalny balu – Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego. „Jest kobietą – instytucją, której działanie tu, po tej stronie Atlantyku, nierzadko znaczy więcej, niż działanie oficjalnych instytucji i agend. Jest osobą, która zaprzedała duszę służbie swojej pierwszej Ojczyźnie.” – wygłaszał między innymi M. Lisiecki.

Jadwiga Gewert, Lynne Schaefer, Lady Blanka, Beata Paszyc

Jadwiga Gewert, Lynne Schaefer, Lady Blanka, Beata Paszyc

Blanka Rosenstiel urodziła się w Warszawie, do Stanów Zjednoczonych przeniosła się w 1956 roku. Szesnaście lat później założyła Amerykański Instytut Kultury Polskiej, by będąc poza granicami kraju wciąż dla niego działać, promować kulturę Polski wśród Amerykanów. Po pięciu latach uruchomiła założenie Fundacji Chopinowskiej. Pani Blanka jest polskim konsulem honorowym na Florydzie. Od lat wspomaga pieniężnie polskie instytucje znajdujące się w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności te związane z oświatą.

Lady Blanka, Elizabeth Plater-Zyberk (zloty medal)

Lady Blanka, Elizabeth Plater-Zyberk (zloty medal)

Podczas balu przyznane są również nagrody od Instytutu. Wcześniej był to między innymi Złoty Medal Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej. W tym roku, zgodnie z dobraną tematyką, otrzymała go architekt Elizabeth Plater-Zyberk, przedstawicielka Nowego Urbanizmu, za tworzenie przestrzeni architektonicznych podkreślających wagę aspektu środowiskowego oraz komfortu fizycznego i socjalnego ich mieszkańców, czy też doktor Krzysztof Palczewski, który dokonał znaczących przełomów w transformacyjnych badaniach wzroku.

Lady Blanka, Dr. Krzysztof Palaczewski (zloty medal)

Lady Blanka, Dr. Krzysztof Palaczewski (zloty medal)

W poprzednich latach wśród laureatów znaleźli się: Martha Stewart,  amerykańska bizneswoman polskiego pochodzenia, osobowość telewizyjna, autorka i wydawca magazynu, Scott Parazynski, astronauta, czy amerykański lekarz i biochemik polskiego pochodzenia, laureat Nagrody Nobla doktor Andrew Schally i inni.

Ambasador Piotr Wilczek wrecza Amicus Polonia Ruby Bacardi

Ambasador Piotr Wilczek wrecza Amicus Polonia Ruby Bacardi

Nagrodę „Amicus Poloniae” z rąk ambasadora prof. Wilczka, za szczególne wysiłki w promowaniu współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską, otrzymała Ruby Bacardi, filantrop, spokrewniona z rodzina Bacardi reprezentująca firmę branży spirytusowej, znaną jako producent między innymi rumu. Ruby Bacardi wspiera Amerykański Instytut Polskiej Kultury już od 30 lat.

Lady Blanka, Zbigniew Jarosz (specjalne wyróżnienie)

Lady Blanka, Zbigniew Jarosz (specjalne wyróżnienie)

 

Specjalne wyróżnienie z rąk Lady Blanki Rosenstiel otrzymał natomiast architekt Zbigniew Jarosz, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie międzynarodowych współczesnych projektów architektonicznych oraz projektów rekonstrukcji i obiektów zabytkowych w Polsce.

Janusz Kozlowski, Anna Christina Regalado, Burmistrz Tomas Regalado, Dr. Maria Sarach-Kozlowska, Beata Paszyc, Pawel i Paulina Trochimiuk, John Frank Velez

Janusz Kozlowski, Anna Christina Regalado, Burmistrz Tomas Regalado, Dr. Maria Sarach-Kozlowska, Beata Paszyc, Pawel i Paulina Trochimiuk, John Frank Velez

Wśród gości byli m.in. córka generała Władysława Andersa, senator i pełnomocnik polskiego rządu do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders, nowy ambasador RP w Waszyngtonie prof. Piotr Wilczek, wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, arcybiskup Thomas Wenski, burmistrz Miami Tomas Regalado, założyciel Instytutu Piasta w Michigan dr Tadeusz Radzikowski, były prezes Fundacji Kościuszkowskiej Alex Storożyński, John Petkus – konsul honorowy RP w Las Vegas, dr Marek Pieńkowski – konsul honorowy RP w Tennessee, grupa biznesmenów polskich z Krakowa i Warszawy, grono architektów, inżynierów i profesorów z FIU a także wiele osób z USA, Argentyny, Belgii, Kanady, Kuby, Anglii, Niemiec, Włoch, Izraela, Libanu, Szkocji, Trynidadu i Tobago, Wenezueli i oczywiście z Polski.

Arcybiskup Thomas Wenski, Lady Blanka, Alex Storozynski

Arcybiskup Thomas Wenski, Lady Blanka, Alex Storozynski

Podczas wyśmienitej kolacji goście podziwiali ciekawy program artystyczny. Polish Folk Dance Company z Nowego Jorku istniejący już 75 lat i promujący tradycyjne i folklorystyczne tańce polskie odtańczył Mazura Chopina.  Kolejny zespół New Century Dance Company z Miami, którego założycielką jest laureatka złotego medalu Instytutu, Maria Carizo Sliva, argentynka, której mąż jest z pochodzenia Polakiem, przygotował specjalny pokaz z uwzględnieniem najnowszych technik komputerowych i tańca,  podkreślający 45. rocznice Instytutu.

New Century Dance Company (45 lecie Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej)

New Century Dance Company (45 lecie Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej)

Bal jest niepowtarzalną okazją zarówno do wymiany poglądów, opinii, zagorzałych dyskusji, jak i integracji, przede wszystkim polskich, ale i światowych ludzi sukcesu. W ciągu balu goście mogą uczestniczyć w wielu interesujących inicjatywach. Zaproszeni więc nie tylko dobrze się bawią, ale i czerpią z balu intelektualne korzyści. Tegoroczny bal organizowany był pod patronatem ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie – Piotra Wilczka.

Alicja Gietka
Zdjęcia: Amerykański Instytut Kultury Polskiej